fot. Pixabay

Aktorka Antonina Girycz-Dzienisiewicz zmarła w wieku 82 lat. Była stałym bywalcem sceny Teatru Współczesnego w Warszawie, jednak znana jest także z licznych ról na dużym ekranie. Wystąpiła, m.in. w „Polowaniu na Muchy” słynnego Andrzeja Wajdy oraz zagrała drugoplanową rolę w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy. Udzielała się także przy produkcji dubbingu. Wiele pokoleń może rozpoznać jej głos w takich filmach animowanych, jak „Flinstonowie” czy „Kraina Lodu”

Antonina Girycz-Dzienisiewicz zmarła 19 stycznia w wieku 82 lat. O odejściu aktorki – w imieniu rodziny – poinformowała jej córka, Julia Dzienisiewicz. Zmarła była występowała na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie przez ponad 30 lat.

„Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów” – czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Etat w Teatrze Współczesnym posiadała od 1967 do 2001 roku. W tym czasie występowała w licznych spektaklach teatru telewizji. Było ich łącznie trzynaście, m.in. „Strach i nędza III Rzeszy”, „Malowana żona”, „Dziady”, czy „Komu wierzycie”. W swoim dorobku artystycznym aktorka ma także wiele ról serialowych oraz filmowych, wzięła udział w powstawaniu, m.in. „Polowania na Muchy” A. Wajdy, „Bilansu Kwartalnego” K. Zanussiego i „Czterdziestolatka” J. Gruzy.

Jak zaznacza rodzina zmarłej w upublicznionej notatce na temat jej życia, Dzienisiewicz uwielbiała pracę z młodzieżą i poświęciła jej bardzo dużo swojego czasu.

„Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie”.

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 r. ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Włodzimierza Perzyńskiego w reż. Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87) także aktora i dodatkowo reżysera. Ma z nim dwie córki – Izabellę oraz Julię.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę