Znamy cenę duszy! Ksiądz z Kcyni przekazał wiernym wycenę na drukach!

REKLAMA

Polscy katolicy przyzwyczajeni są do nieoficjalnych opłat kościelnych za sakramenty i msze, ale ksiądz z parafii św. Michała Archanioła w Kcyni poszedł krok dalej. Duchowny z Kujawsko-Pomorskiego przedstawił parafianom cennik – 15 złotych od duszy. To opłata jaka ma gwarantować zbawienie osoby zmarłej.

Zastanawiające jest w jaki sposób dokonał takich obliczeń kapłan, ale tego chyba się nie dowiemy. Cennik został na drukach przekazany wiernym. Informacja na nich przedstawiona to 15 zł za modlitwę wypominkową.

REKLAMA

– Największym darem dla każdego chrześcijanina jest modlitwa za zmarłych. Pragniemy wszystkim zaproponować w naszej parafii całoroczne modlitwy wypominkowe za naszych zmarłych przed wybraną niedzielną mszą świętą – czytamy na druku opublikowanym przez Wirtualną Polskę.

Ten, kto chce skorzystać z usługi musi na formularzu napisać nazwiska osób, za które będzie się modlić duchowny. Wpisać można aż 7 nazwisk, przy czym na dole druku jest dopisek: „Ofiara 15 zł od duszy, Bóg zapłać!”.

– Moja babcia jako osoba głęboko wierząca nie widzi żadnego problemu w płaceniu księdzu „15zł od duszy” – poinformował wp.pl pan Bartek. Gdy zauważył u babci druk, postanowił go sfotografować, a zdjęcie zamieścił w Internecie.

REKLAMA

Może to nie jest rzeczywiście jakaś wysoka kwota, ale jeśli przemnożymy ilość hipotetycznie wpisanych nazwisk i ilość wiernych, którzy je przekazali proboszczowi, to może to być to spory zysk. W tej parafii każdej niedzieli odprawiane są cztery msze. Gdy założymy, że na każdej wyczytanych jest 50 nazwisk to, 15 zł od duszy zmieni się w 12 tys. zł. Sam ksiądz powiedział dziennikarzom wp.pl, że cena jest orientacyjna.

Parafia w Kcyni podlega administracyjnie pod Diecezję w Bydgoszczy. Jej kanclerz niestety nie chciał komentować pomysłu z cennikiem.