Żołnierzy AK czekają samotne święta. Władze nie wpuściły opiekunów!

Członkowie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie nie mogą wjechać do Białorusi. Decyzja białoruskich władz to w konsekwencji dla kombatantów niemożność spotkania świątecznego z przyjaciółmi z Polski. Stowarzyszenie to od lat opiekuje się polskim miejscami pamięci zlokalizowanymi u wschodniego sąsiada, ale także niesie pomoc kombatantom AK oraz ich rodzinom

O decyzji władz białoruskich poinformowała na Facebooku przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. „Niestety delegacja Stowarzyszenia w tym roku nie będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu wielkanocnym polskich kombatantów, organizowanym w Lidzie” – napisała.

Jak informuje działaczka za odmowę wydania wiz są odpowiedzialni urzędnicy ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Czym jest umotywowane takie postępowanie, tego niedoprecyzowano.

Smutne informacje potwierdzają działacze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. – „Niestety to prawda, ale działamy dalej dla naszych rodaków z Kresów”.

Kombatanci AK mieszkający w Białorusi, jak podaje belsat.eu, od władz białoruskich nie dostają żadnych świadczeń kombatanckich. Na pomoc też liczyć nie mogą członkowie ich rodzin.

Czytaj także:  Rydzyk oskarża protestujących o satanizm. Organizuje post o chlebie i wodzie, by ich nawrócić

„Pomoc płynąca od organizacji społecznych, takich jak Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i innych inicjatyw patriotycznych w Polsce jest właściwie jedyną formą wsparcia polskich bohaterów, celowo ignorowanych przez państwo białoruski,e a czasem wręcz szkalowanych i oczernianych przez białoruską państwową propagandę” – informuje portal znadniemna.pl.