Członkowie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie nie mogą wjechać do Białorusi. Decyzja białoruskich władz to w konsekwencji dla kombatantów niemożność spotkania świątecznego z przyjaciółmi z Polski. Stowarzyszenie to od lat opiekuje się polskim miejscami pamięci zlokalizowanymi u wschodniego sąsiada, ale także niesie pomoc kombatantom AK oraz ich rodzinom

O decyzji władz białoruskich poinformowała na Facebooku przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. „Niestety delegacja Stowarzyszenia w tym roku nie będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu wielkanocnym polskich kombatantów, organizowanym w Lidzie” – napisała.

Jak informuje działaczka za odmowę wydania wiz są odpowiedzialni urzędnicy ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Czym jest umotywowane takie postępowanie, tego niedoprecyzowano.

Smutne informacje potwierdzają działacze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. – „Niestety to prawda, ale działamy dalej dla naszych rodaków z Kresów”.

Kombatanci AK mieszkający w Białorusi, jak podaje belsat.eu, od władz białoruskich nie dostają żadnych świadczeń kombatanckich. Na pomoc też liczyć nie mogą członkowie ich rodzin.

„Pomoc płynąca od organizacji społecznych, takich jak Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i innych inicjatyw patriotycznych w Polsce jest właściwie jedyną formą wsparcia polskich bohaterów, celowo ignorowanych przez państwo białoruski,e a czasem wręcz szkalowanych i oczernianych przez białoruską państwową propagandę” – informuje portal znadniemna.pl.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę