Po złożeniu oficjalnej prośby brazylijskiego kardynała Cláudio Hummes, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Amazonii, papież Franciszek zaproponował debatę na temat umożliwienia małżonkom w regionie Amazonii w Brazylii zostania kapłanami.

Chodzi dokładnie o  tzw. viri probati, czyli żonatych mężczyzn o silnej wierze, zdolnych do duchowej posługi, dzięki czemu mogliby oni wykonywać niektóre powinności kapłańskie. Ma to swoje pewne uzasadnienie, ponieważ wśród wspólnot w Amazonii, gdzie brakuje księży, ewangeliczni chrześcijanie coraz częściej zwracają się w kierunku pogańskich sekt i porzucają katolicyzm. W regionie tym w tej chwili jeden ksiądz przypada na 10 tys. katolików.

Sekretarz Komisji Episkopalnej ksiądz Erwin Krautler poinformował, że temat ten przedyskutują biskupi w czasie synodu w 2019 roku. Przy okazji ma też zostać poruszony temat zgody na to, aby zezwalać również kobietom na zostawanie duchownymi.

Nie jest to pierwsza próba podjęcia dyskusji przez Ojca Świętego w temacie zniesienia celibatu. Papież już wcześniej stwierdził, że Kościół powinien umożliwić żonatym mężczyznom zostanie kapłanami w określonych okolicznościach. Zaznaczał, że choć sam jest zwolennikiem celibatu dla kapłanów, to jednak zasada ta jest częścią dyscypliny Kościoła, a nie dogmatu, co oznacza, że można omówić tę kwestię.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę