Zostaną zamknięte szkoły i przedszkola? Nauczyciele grożą strajkiem generalnym!

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz sekcja oświaty Forum Związków Zawodowych chcą podniesienia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o tysiąc złotych. Związkowcy twierdzą, że nauczyciele to jedna z najbardziej niedowartościowanych grup zawodowych w Polsce.

W przyszłym tygodniu mają odbyć się negocjacje ze stroną rządową. Od wyniku tych rozmów będzie zależeć, czy dojdzie do eskalacji protestu w oświacie, który może zakończyć się strajkiem generalnym, do którego doszłoby najprawdopodobniej w połowie marca.

Czytaj także:  Morawiecki chce, by od soboty cała Polska była czerwoną strefą

W poniedziałek związkowcy spotkają się z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. Jeśli nie otrzymają od szefowej resortu oświaty zapewnienia o podwyżkach, planują wszczęcie sporu zbiorowego. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie 10 stycznia. Ostatnim etapem sporu zbiorowego będzie strajk generalny, oznaczający powstrzymanie się od pracy oraz zamknięcie przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich.

Jak informuje RMF 24, nauczycielskie związki zawodowe nie chcą ujawnić, kiedy mógłby się rozpocząć strajk generalny. Obawiają się zastraszania nauczycieli przez kuratorów, a ponadto wciąż mają nadzieję na porozumienie z rządem.

– Jedyną formą w przypadku braku porozumienia jest jednak zdecydowana akcja strajkowa i do tego obydwa związki zawodowe będą zmierzać – zapowiada w imieniu związkowców prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Czytaj także:  Nowe dane Ministerstwa Zdrowia. Ilość zakażeń znowu rośnie!

ZNP i FZZ razem! Współdziałamy na rzecz wzrostu wynagrodzeń w oświacie! Na dzisiejszym spotkaniu zjawiło się tylko…

Opublikowany przez ZNP Piątek, 4 stycznia 2019