storczyki
fot. screen Youtube / HayataDairPüfNoktalar

Rozmnażanie storczyków nie jest tak proste, jak w przypadku pozostałych roślin, ale dzięki naszym radom szybko sobie z tym poradzisz. Wystarczy, że zachowasz ostrożność i będziesz delikatnie obchodzić się z sadzonkami. Postaraj się też nie ugniatać ziemi, którą przykryjesz korzenie. Storczyków nie da się wyhodować z nasion. Kwiaty te – trzymane w domu – praktycznie wcale ich nie zawiązują. Jedyną możliwością jest rozród wegetatywny, który polega na odcięciu konkretnego fragmentu rośliny i wyhodowaniu nowej właśnie z niego.

Sadzonki ze storczyków. Kiedy i jak je robić?

Zrobisz to poprzez powietrzne korzenie (keiki), które pojawiają się na roślinie przeważnie latem i mogą na niej pozostać nawet przez cały rok:

1. Delikatnie odłącz keiki od storczyka macierzystego (tylko, gdy jego wysokość wynosi co najmniej 4 cm), a następnie włóż je do czystej wody w temperaturze pokojowej.

2. Teraz do doniczki wsyp keramzyt, niedużą ilość ziemi, w której rozwija się roślina mateczna, a także specjalną ziemię dedykowaną storczykom.

3. Ulokuj tam namoczoną sadzonkę i delikatnie ją podeprzyj (możesz przyczepić ją do patyka), staraj się nie ugniatać ziemi.

4. Nowej rośliny nie podlewaj natychmiast, ale dopiero po 2-3 dobach.

5. Pierwszy pęd kwiatowy pojawia się zwykle po roku.

Jak rozmnożyć storczyki, jeśli nie ma keików?

Wtedy sprawdź, czy na pędzie kwiatowym są obecne tzw. „śpiące oczka”. Jeśli tak, to utnij ten fragment pędu, w którym się znajdują (od około 10-15 cm) i wsadź go poziomo do skrzynki. Następnie przykryj szkłem i umieść w nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj o codziennym zraszaniu tej części rośliny. Po pewnym czasie dostrzeżesz na niej pędy i korzenie. Dopilnuj, by nie miały zbyt wilgotno. Gdy osiągną około 3 cm długości, odetnij świeże roślinki i posadź w oddzielnych doniczkach w identyczny sposób jak wyżej.

Storczyki możesz także rozmnożyć z pseudobulw (o ile je wytwarza). Jeśli Twoja roślina ma 2 pędy i 6 pseudobulw (bądź więcej) – to najlepszy czas, żeby ją sklonować! Ten sposób nadaje się dla gatunków Cymbidium lub Dendrobium.

1. Na początku wyciągnij sadzonkę z doniczki, lekko otrzep z ziemi i pozbądź się podeschłych lub nadpsutych korzeni.

2. Podziel rozrosłego storczyka na dwie części przy użyciu dobrze zaostrzonego nożyka. Uważaj, by nie zniszczyć żadnej pseudobulwy.

3. Każdy fragment wsadź osobno do doniczek – wcześniej wysyp je keramzytem do 1/3 wysokości. Najmłodsza pseudobulwa powinna znajdować się na środku doniczki. Przysyp je specjalną ziemią przeznaczoną dla storczyków (nie powinna zakrywać w pełni bulw).4. Ziemi nie ugniataj. Możesz ją podlać dopiero po paru dniach.

Zobacz też: Rozpuść w wodzie i wlej do doniczki. Energetyczny zastrzyk dla rośliny


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę