Zrób to przed siewem. Marchew wykiełkuje kilka tygodni wcześniej

marchew
fot. Pixabay / Pexels

Marchewkę możemy wysiewać do gruntu do końca maja. Osoby, które zaopatrzyły się w nasiona wczesnej odmiany, wysiały ją już w marcu. Jeśli zakupiłeś takie nasiona, nie czekaj dłużej, tylko posiej marchewkę na dniach, jeszcze w kwietniu. Zwłoka działa na twoją niekorzyść – na pierwsze wschody będziesz musiał trochę poczekać, a plony też się opóźnią, choć mogłyby być wcześniej. Co zrobić, by marchewka szybciej wykiełkowała? Poznaj najlepszą metodę ogrodników.

REKLAMA

Wczesne odmiany marchwi

Oto kilka wczesnych odmian marchwi, bardzo plennych. Ich korzenie wyrastają twarde i słodkie.
Kalina F1
Nantes 3
Speedo F1
Pariser Markt 5
Chantenay

Patent na szybsze kiełkowanie marchwi

Wczesny wysiewanie marchwi niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jarzynka ma krótki cykl wegetacji.

Osoby spóźnialskie, które jeszcze nie posiały warzywa lub zrobiły to zbyt późno i chciałyby mieć zbiory, jak osoby, które przystąpiły do siewu np. w drugiej połowie marca, powinny poznać pewną sztuczkę. Stosuje się ją przed siewem. Wystarczy namoczyć nasiona marchwi w pewnym płynie, a błyskawicznie wykiełkują w glebie!

REKLAMA

Pierwsze wschody pojawiają się z reguły po 10-20 dniach, a czasami nawet po miesiącu (zwłaszcza jeśli ich nie podlewamy). Na szczęście cały cykl da się zredukować o kilka tygodni. Na czym dokładnie polega metoda na przyspieszanie kiełkowania?

Nasiona marchewki umieść w pojemniku, zalej wodą o temp. pokojowej. Powinna je przykryć. Okryj całość gazą i postaw w słonecznym miejscu na około 2 lub 3 doby do napęcznienia.

Nasiona będą pokryte mętną obwódką. Nie przesączaj ich przez sito, tylko pomału wylewaj z płynem bezpośrednio na grunt. Po tym zabiegu lekko połącz ziarenka z ziemią. Spróbuj je od siebie rozłączyć, gdyż niektóre będą pewnie posklejane. Ta metoda sprawdzi się tylko w przypadku siewu wiosennego.

REKLAMA

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi

Podziel się: