Zrób to przy przesadzaniu roślin. Kwiaty będą ci wdzięczne

przesadzanie roślin doniczkowych
fot. Pexels

Wiosną rośliny potrzebują naszego wsparcia. Dzięki pielęgnacji możemy liczyć na uderzające rezultaty. Jeśli wciąż nie do końca wiesz jak odpowiednio przesadzić rośliny domowe, to powinieneś poznać pewną dobrą zasadę. Weź sobie ją do serca, a kwiaty znów odżyją i będą rosły zdrowo.

REKLAMA

Rośliny doniczkowe przesadzaj tak, jak radzą profesjonaliści

Zanim wyjmiesz kwiat z doniczki, ugniataj ją. Dzięki silniejszemu masażowi sadzonka sama wyjdzie, a ty nie obruszysz nadaremnie korzeni.

Stare podłoże, w jakim rósł do tej pory kwiat, jest pozbawione minerałów. Dlatego zanim ulokujesz roślinę w nowej ziemi, możesz usunąć z niej starą warstwę, ale rób to ostrożnie, by nie ucierpiał na tym system korzeniowy. W ostatnim kroku wysyp dawną glebę, bo jest jałowa i nic z niej już nie będzie. W świeżej ziemi i donicy kwiat po przesadzaniu dostanie solidny zastrzyk substancji do rozwoju. Natomiast ryzyko ataku szkodników czy osłabnięcia spada niemal do zera.

Optymalna pora na przesadzanie roślin

Wszystko zależy od ich stanu. Jeśli zauważysz, że roślina ma żółtawe liście, jej korzenie wręcz wyłamują doniczkę lub sadzonka nie wypuszcza pąków, choć powinna, musisz przystąpić do działania. Najwyższy czas przesadzić okaz. Ten, w nowym środowisku z pewnością odżyje i będzie rósł na bogato. Warto także przesadzać kwiaty prewencyjnie, a więc statystycznie co 3 lata, zwłaszcza gdy rosną dobrze i nic nie wskazuje na to, że np. za kilka dni zupełnie uschną lub ich korzenie przebiją doniczkę. Do przesadzania warto przystąpić między marcem a kwietniem.

REKLAMA

Czytaj też: Monstera za darmo. Szybko rozmnożysz ją przy pomocy 1 liścia

Podziel się: