Władze brazylijskie dokonały wstrząsającego odkrycia w bogatej dzielnicy Sao Paulo. Tu właśnie zamożna rodzina przetrzymywała i zmuszała do pracy od 1998 roku 61-latkę. Warunki jej egzystencji były nieludzkie. Ostatecznie sprawą zajął się sąd. Lokalne media podały, że kobieta jest Brazylijką, ale personaliów nie ujawniono.

Schronieniem przez lata była dla niej szopa z narzędziami i zapasami. Nie było tam ani bieżącej wody ani toalety. Spać musiała na legowisku, a żywność przynosił jej czasami sąsiad. Przez 22 lata nie miała żadnego dnia wolnego od pracy.

W związku ze sprawą oskarżono małżeństwo Mariah Corazza Barreto Ustundag i Dory Ustundag oraz matkę Mariah, Sonię Reginę Corazza. Będą odpowiadać za przetrzymywanie pracownicy w niewolniczych warunkach. Do sądu wpłynął też wniosek o odszkodowanie w wysokości 1 mln reali (ok. 190 tys. USD).

Sami oskarżeni nie komentują sprawy. Prokurator Alline Pedrosa Olshi Delena poinformowała jednak, że żadnej skruchy i współczucia nie okazali.

Udało się też już ustalić, że Mariah Ustundag to dyrektor lokalnej filii koncernu kosmetycznego Avon niedawno zwolniona. Avon zadeklarował pomoc poszkodowanej. Ma otrzymać m.in. mieszkanie i mieć pokryte koszty czynszu przez rok.

W samym 2019 roku inspektorzy brazylijscy odnotowali aż 1054 przypadki osób, które pracowały w warunkach niewolniczych. Na przestrzeni ostatnich 25 lat w Brazylii potwierdzono aż 54 tys. przypadki niewolnictwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę