Zybertowicz: Działacz ONR nie powinien kierować wrocławskim IPN

   

Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz w niedzielnym programie „Kawa na ławę” w TVN24 skomentował mianowanie byłego działacza ONR dr. Tomasza Greniucha na stanowisko szefa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Zybertowicz stwierdził jednoznacznie, że Greniuch – którego zdjęcia z ręką wyciągniętą w pozdrowieniu faszystowskim ukazały się w obiegu publicznym – nie powinien dalej pełnić przyznanego mu stanowiska.

   

Spytany o fakt odznaczenia w 2018 roku działacza narodowców na wniosek wojewody dolnośląskiego Brązowym Krzyżem Zasługi przez Dudę, Zybertowicz tłumaczył, że Kancelaria Prezydenta nie znała przeszłości obecnego szefa oddziału IPN.

– Wpłynęło wtedy – jeśli się nie mylę – kilkadziesiąt takich wniosków, a sprawa zaangażowania w symbolikę faszystowską nie była urzędowi prezydenckiemu wtedy znana. Sądzę, że doktor nie powinien dalej być szefem oddziału – oświadczył.

   

Według doradcy prezydenta wina za przeoczenie faktów z działalności Greniucha w ONR leży po stronie wnioskodawcy. – Kancelaria może przyznawać ordery, odznaczenia z własnej inicjatywy lub na wniosek uprawnionych podmiotów. W tym przypadku Kancelaria założyła, że podmiot, który wnioskował, dokonał takiej procedury sprawdzenia – powiedział.

   

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę