REKLAMA

facebook
fot. dreamstime.com

Fala nieprzyjemnych komentarzy spadła na Facebook po tym, jak algorytm portalu pomylił się, oznaczając grupę czarnoskórych – na udostępnionym przez brytyjski portal informacyjny, Daily Mail – jako… małpy. A dokładniej Naczelne, rząd ssaków, jakim określa się małpy.

REKLAMA

Do przykrego incydentu doszło na łamach facebookowego fanpage’a brytyjskiego portalu informacyjnego Daily Mail. Zostało tam udostępnione nagranie, na którym widać grupę, agresywnie zachowujących się, osób czarnoskórych. Nie to jednak było przyczyną całego zamieszania. Użytkownicy, którzy mieli okazję obejrzeć post z filmikiem, zobaczyli pod nim adnotację z badaniem preferencji o treści: „Czy chcą dalej oglądać filmy o Naczelnych”.

Zawinił oczywiście algorytm, który najwyraźniej nie był przygotowany na taką zagwozdkę. Rzeczniczka Facebooka – Dani Lever – w oświadczeniu w imieniu portalu, tłumaczyła później, że ich algorytmy niestety nie są pozbawione wad i czasami mogą być powodem różnych, nieprzyjemnych nieporozumień. Lever przeprosiła także każdego, kto poczuł się urażony zaistniałą sytuacją.

REKLAMA

daily mail
fot. Facebook / Daily Mail

REKLAMA