Bezwzględne przepisy UE. Niektórzy kierowcy stracą prawo jazdy

Starsi kierowcy mogą niedługo stracić prawo jazdy
fot. Pixabay

Niektórzy kierowcy mogą wkrótce stracić prawo jazdy! Stanie się tak, kiedy wejdą w życie nowe regulacje Unii Europejskiej. Przepisy zakładają m.in. obowiązkowe badania dla starszych kierowców. Unijni prawodawcy argumentują słuszność proponowanych regulacji troską o bezpieczeństwo na drogach.

REKLAMA

To może być prawdziwa rewolucja. Nowe przepisy Unii Europejskiej, które siłą rzeczy zostaną zastosowane także w Polsce, mogą sprawić, iż średni wiek kierowców znacząco się zmniejszy. To dlatego, że obejmą one głównie starszych kierowców. Choć seniorzy z reguły posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, z wiekiem ich zdolność reagowania na różne sytuacje na drodze może być coraz mniejsza. To z kolei, zdaniem unijnych urzędników, może powodować wiele zagrożeń.

Jak dowiadujemy się z „Rzeczypospolitej” – nowe przepisy unijne zakładają wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych dla starszych kierowców. Seniorzy – aby zachować swoje prawa jazdy – musieliby poddać się testom, które zbadają ich kondycję psychologiczną, w tym m.in. problemy z koncentracją. Jeśli w badaniu uzyskaliby wynik negatywny, oznaczałoby to utratę „prawka”.

REKLAMA

Starsi kierowcy mogą niedługo utracić swoje prawa jazdy. Nowe przepisy unijne mają wejść w życie już w styczniu 2024 roku

Seniorów w jakim konkretnie wieku będą obowiązywać nowe przepisy unijne? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Wszystko wskazuje jednak na to, iż pierwsze obowiązkowe testy dla starszych kierowców byłyby wykonywane po ukończeniu przez nich 65 roku życia, a później co dwa kolejne lata. Co więcej, dla kierowców w wieku powyżej 75 lat takie same testy odbywałyby się co roku.

Niewykluczone, że regulacje zostaną zaostrzone jeszcze bardziej. Jak podaje „Rzeczpospolita” – pomysłodawcy projektu chcą także, aby kierowcy po ukończeniu 70 r.ż. przechodzili kursy „odświeżające”.

REKLAMA

Zmiany w przepisach, dot. starszych kierowców są nieuniknione. Pytanie tylko, kiedy dokładnie zostaną wprowadzone i czy w takiej formie, jak została opisana powyżej. Wstępnie ustalono, iż nowe regulacje miałyby wejść w życie już w styczniu 2024 roku.

Podziel się: