Biszkopt jest astronomicznie wysoki. To za sprawą tego triku z jajkami

biszkopt
fot. screen Youtube / @user-gs8hb8vy4m

Tą niezwykłą recepturą powinien zainteresować się każdy domowy kuchmistrz, który lubi nowe wyzwania i kocha wypieki. Biszkopt nie zawiera proszku do pieczenia, a tak wychodzi celująco. Zapisz sobie ten przepis na pierwszej stronie swojego zeszytu z przepisami i mniej go zawsze pod ręką. Zapewne wiesz, że ciasto biszkoptowe jest w kuchni niezastąpione. To baza do tortów i innych słodkich przekładańców. Wypróbuj trik z białkami, a wyjdzie mega puszysty nawet bez dodatkowych spulchniaczy z torebki.

REKLAMA

Biszkopt równy i wysoki jak góra jest najbardziej pożądany przez cukierników – zarówno tych kwalifikowanych, jak i początkujących. Wydaje się, że do upieczenia biszkoptu nie trzeba wielkich umiejętności ani obszernej wiedzy. Wystarczy połączyć kilka składników, zmiksować je, a potem przelać na blachę i oczekiwać, aż placek urośnie w piekarniku. To żadna filozofia. Grunt, żeby deser podwoił objętość i nie opadł, a po wyjęciu z piekarnika był równy. Na etapie przygotowań musisz być jednak czujny. W pewnym momencie odstaw mikser i wymieszaj ciasto szpatułką. Inaczej zniszczysz delikatną strukturę i cukiernicza katastrofa gotowa. Na tym nie koniec.

W tym przepisie nie ma proszku do pieczenia, są za to jajka i największą uwagę skup właśnie na nich. W pierwszej kolejności starannie oddziel białka od żółtek. W białku nie może znaleźć się nawet ułamek żółtka, bo zakłóci ono tworzenie piany. Naczynie, w którym ubijasz pianę i trzepaczka powinny być czyste i suche. Białka musisz ubić w punkt – miksuj nie za krótko ani nie za długo. Inaczej zaczną się rozdzielać i podejdą wodą, a wtedy nie otrzymasz popisowego wypieku. Zapamiętaj te wskazówki, a sukces masz jak w banku.

Jak zrobić idealny biszkopt bez dodawania proszku do pieczenia?

Składniki:
200 g drobnego cukru
6 dużych jajek
55 g skrobi ziemniaczanej
140 g mąki pszennej tortowej

REKLAMA

Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek i te pierwsze ubijamy mikserem na pianę. Gdy będzie już prawie sztywna, wsypujemy etapami cukier, cały czas miksując. Potem sukcesywnie przekładamy żółtka, nieustannie ubijamy. Ciasto wzbogacamy o przesianą skrobię i mąkę, mieszamy łyżką.

Okrągłą blachę o średnicy 23 bądź 25 cm wkładamy w środku pergaminem, a później przelewamy do niej masę, wyrównujemy.

Deser wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 170°C i pieczemy (bez termoobiegu) przez 35-40 minut (najlepiej sprawdzić wykałaczką, czy ciasto jest suche).

REKLAMA

Gorący wypiek wyciągamy z pieca i upuszczamy na blat albo posadzkę z wysokości ok. 30 cm. Powinien się studzić w temp. pokojowej.

Podziel się: