Siódma fala koronawirusa. To COVID-22
Nadchodzi nowa choroba koronawirusowa. To COVID-22 | fot. Pixabay

Ostatnio informowaliśmy, że eksperci ostrzegają iż jeszcze nie pora żegnać się z COVID-19. Jednak pora, bo… zmieniono nazewnictwo. COVID-19 to już historia. Teraz czeka nas COVID-22! To zupełnie nowa choroba, wywodząca się od wariantu SARS-CoV-2 Omikron. Ma mieć bardzo charakterystyczne objawy – inne, niż większość z nas miała okazję doświadczyć walcząc z „poprzednim” koronawirusem. Co więcej, COVID-22 ma być o wiele bardziej zaraźliwy – podaje „Super Express”.

„Nowy COVID, to inna choroba, niż COVID-19” – ostrzegają Hiszpanie. W czasie kiedy wydawało się, że już na wieki wieków (amen!) pożegnaliśmy się z restrykcjami, maseczkami oraz innymi, niezbyt przyjemnymi atrybutami, towarzyszącymi nam w ciągu ostatnich dwóch lat, okazuje się… że jednak nie. Choroba koronawirusowa wraca rzekomo w jeszcze gorszej odsłonie – to COVID-22, czyli mutacja wariantu Omikron SARS-CoV-2.

Nadchodzi nowy koronawirus

„Jest bardzo zaraźliwa i ma charakterystyczne objawy, intensywne i odmienne od tych, które wywoływał Covid-19. Trwają badania nad szczepionkami” – mówi Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie w wywiadzie dla „Redaccion Medica”. „Powstałe mutacje są odmienne od oryginału. To warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka”.

Inni hiszpańscy eksperci mówią, że mamy w tym momencie do czynienia już z SIÓDMĄ falą koronawirusa. Jesienią 2021 roku w Polsce mieliśmy trzecią, a potem płynnie – wręcz niezauważalnie – w krótkim czasie przeszliśmy z czwartej fali w piątą. I na tym na razie nie koniec, bo najwyraźniej pomimo pominięcia szóstej fali czeka nas siódma – według Hiszpanów.

Jakie są objawy COVID-22? Nowy szczep wariantu Omikron

Wspomniane „Redaccion Medica” zapytało ekspertów, jakie są objawy zakażenia COVID-22. Oprócz typowych dla koronawirusa objawów, takich jak kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni występują też inne, bardzo niepokojące symptomy.

Typowymi  objawami nowego COVID-a są omdlenia i niedociśnienie.

Liczba stwierdzonych przypadków w Hiszpanii rośnie – podobnie jak liczba hospitalizacji, związanych z nowym szczepem wariantu Omikron. COVID-22 dotyka głównie pacjentów po 59. roku życia – przynajmniej jak dotąd zaobserwowano. Do tej pory zarejestrowano 841 przypadków – według „Redaccion Medica”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę