Adam Niedzielski
Fot.Facebook.com/MZGOVPL

Jeżeli ktoś już zdążył zapomnieć o koronawirusie, to przedwcześnie. Pomimo iż zniknęła przytłaczająca większość restrykcji, a maseczki możemy oglądać już tylko w szpitalach, okazuje się, że nie jest wykluczone, iż pandemia nie wróci. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kolejną falę zakażeń – pisze „o2”.

Nie dość, że pandemia – wraz ze wszystkimi jej konsekwencjami i restrykcjami – może do nas powrócić, scenariusz nie rysuje się wcale lepiej, niż wyglądało to dotychczas. Niedzielski zapowiedział już potężne przygotowanie do kolejnej fali. „Przygotowujemy się na scenariusz hospitalizacji 30 tysięcy chorych” – podkreślił szef resortu zdrowia, cytowany przez polsatnews.pl za PAP.

Przed jesiennym sezonem grypowym przygotowania zaczną się już we wrześniu. W tym miesiącu znów rusza program szczepień na COVID-19. Będzie można przyjąć nie tylko pierwszą, drugą i trzecią dawkę, ale także kolejną – czwartą już – dawkę przypominającą, aby lepiej chronić się przed kolejną falą koronawirusa.

„W tej chwili mamy deklaracje od największych producentów szczepionek, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że szczepienie nie jest przeciwko pierwotnej wersji koronawirusa, tylko względem omikronu” – zaznaczył minister.

Minister mówił ponadto w RMF FM, że nie tyle należy się spodziewać powrotu epidemii, ale że ona z nami wciąż jest – cały czas występują przypadki. „W ostatnim czasie jest ich góra 300 dziennie, ale widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń” – spostrzegł minister zdrowia dodając wyraźnie, że „żadnych wakacji od koronawirusa nie mamy”.

Szósta fala, czwarta dawka. Dla kogo kolejna szczepionka przeciwko COVID-19?

Na ten moment czwarta dawka szczepionki nie jest dostępna dla wszystkich, choć pewnie znalazłoby się wiele osób, które chętnie przyjęłoby dodatkowy „strzał”. Na taką okazję być może będą mogły liczyć we wrześniu. Tymczasem teraz czwarta dawka jest dostępna dla osób starszych i tych z osłabionym układem immunologicznym.

„Czwarta dawka szczepionki dla osób 80+ wzmacnia ochronę przed zachorowaniem na COVID-19. Większość osób starszych pierwszą dawkę przypominającą przyjęła już ponad pięć miesięcy temu, a odporność poszczepienna spada wraz z czasem. Doświadczenia innych krajów, które wprowadziły już drugą dawkę szczepionki dla osób starszych, pokazują, że podanie kolejnej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia, ciężkiego zachorowania i zgonu z powodu COVID-19” – podano na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę