Kurze łapki są znane i lubiane głównie za ich walory zdrowotne, m.in. mają one wysoką zawartość kolagenu, który odpowiada za kondycję, jędrność oraz młodość skóry, ale także jest ważnym składnikiem w profilaktyce chorób stawów. Jednak są one często smażone na głębokim tłuszczu oraz podawane z sosami, a to budzi wątpliwości, czy są bezpieczne dla zdrowia.

Porcja złożona z dwóch nóżek kurczaka (70 gramów) dostarcza:

Kalorie: 150

Białko: 14 gramów

Tłuszcz: 10 gramów

Węglowodany: 0,14 grama

Wapń: 5% dziennej wartości (DV)

Fosfor: 5% DV

Witamina A: 2% DV

(witamina Folian B9): 15% DV

W kurzych łapkach kolagen stanowi około 70% ich całkowitej zawartości białka. Jest to białko strukturalne, zapewniające kształt, siłę i odporność skóry, ścięgien, mięśni, kości oraz więzadeł. Kurze nóżki są źródłem kwasu foliowego (witamina B9). Kwas foliowy wspomaga syntezę DNA oraz zapobiega nieprawidłowościom w trakcie porodu.

Jednak nóżki kurczaka, które często smażone są na głębokim tłuszczu albo są podawane z sosem, mogą znacznie zwiększyć zawartość węglowodanów, tłuszczu i kalorii.

Kurze łapki – korzyści dla zdrowia

Korzyści spożywania kurzych łapek:

– odżywiona, nawodniona, gładka skóra

– błyszczące włosy

– mocne stawy i kości

– wspomaganie kontroli poziomu cukru we krwi

– wspomaga pracę serca

Czy kurze łapki mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Wszelkie właściwości kurzych nóżek, które są korzystne dla zdrowia, może negować smażenie ich w głębokim tłuszczu. Potrawy, które są smażone na głębokim tłuszczu są bardzo niekorzystne dla organizmu, ponieważ są one bogate w kwasy tłuszczowe trans (TFA). Jest to szkodliwy, nienasycony tłuszcz, który negatywnie wpływa na zdrowia serca. Wiadomo też, że kurze łapki składają się z wielu maleńkich kości, które powodują ryzyko zadławienia się u dzieci, jak i dorosłych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę