Indie, to największy producent leków generycznych. Jak okazuje się, ogranicza eksport dwudziestu sześciu najważniejszych składników leków. Czy to oznacza, że wkrótce na świecie zabraknie leków?

Jak informuje redakcja Wprost, Indie ograniczają eksport 26 składników służących do produkcji leków. Jakich? Między innymi paracetamolu, czyli popularnego środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Na liście komponentów znajdują się także: witamina B12, progesteron, oraz takie antybiotyki, jak erytromecyna i tenidazol.

Co jest powodem takiej decyzji? Braki w zaopatrzeniu. Prawie 70 proc. składników, które służą do produkcji leków, dociera do Indii z Chin. A w Chinach jak wiadomo są obecnie zastoje produkcyjne, spowodowane koronawirusem. W ten sposób został przerwany główny łańcuch dostaw najważniejszych składników leków. Jeżeli sytuacja z koronawirusem nie zostanie opanowana, rzeczywiście w przyszłości może dojść do braków w zaopatrzeniu.

Jak informuje redakcja Wprost, Włodzimierz Gut, wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego jest innego zdania. Uważa, że jeżeli zabraknie leków w Chinach czy Indiach, to pojawią się z innych stron świata.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę