Fot. Pixabay.com/Public Domain

Picie zbyt dużej ilości kawy jest groźne dla naszego zdrowia. Jak wykazali eksperci z University of South Australia, wysoka konsumpcja tego napoju powoduje zmniejszenie się objętości mózgu, zwiększa również ryzyko demencji i udaru.

Badacze z UniSA w artykule opublikowanym w specjalistycznym piśmie „Nutritrional Neuroscience” poinformowali, że w ramach programu UK Biobank przeanalizowano dane ponad 17 tys. osób. W wyniku tego ustalono, że osoby, które wypijały dziennie ponad 6 filiżanek kawy, miały o 53 proc. wyższe ryzyko wystąpienia demencji.

Według Kitty Pham z UniSA  przeprowadzony test był „najbardziej rozległym badaniem powiązań między kawą, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru”. – To także największy projekt uwzględniający dane na temat objętości mózgu pochodzące z badań obrazowych oraz dużą liczbę czynników towarzyszących – zaznaczyła.

Wnioski z badania nie oznaczają jednak, że w ogóle nie powinniśmy pić kawy. Należy tylko zachować umiar. Prof. Elina Hyppönen, która była współautorką badania, twierdzi, że kilka filiżanek dziennie nie jest szkodliwe. – Jednak, jeśli ktoś zauważa, że kieruje się w stronę sześciu filiżanek lub więcej, to powinien się zastanowić przed kolejną filiżanką – zauważyła.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę