W niedzielę samotny rejs non stop dookoła świata wokół Trzech Wielkich Przylądków zakończyła Joanna Pajkowska. Tym samym została pierwszą kobietą, której tą trasą udało się opłynąć glob. Wcześniej podobna sztuka udała się trzem innym polskim żeglarzom: Henrykowi Jaskule, Tomaszowi Lewandowskiemu i Szymonowi Kuczyńskiemu.

– Przez tyle dni nie widziałam nikogo, z nikim nie rozmawiałam. Niesamowite uczucie. Warto było płynąć, żeby mieć takie przywitanie – mówiła Pajkowska na antenie TVN24 tuż po zakończeniu rejsu.  – Przez ostatnie dwa tygodnie były tylko sztormy. Wiało i wiało. Jakie mam plany na najbliższe godziny? Po prostu ciepły prysznic – ujawniła.

Pajkowska wypłynęła  z portu Plymouth Mayflower Marina 23 września 2018 roku na jachcie „Fanfan” zaprojektowanym i wybudowanym na regaty OSTAR w latach osiemdziesiątych. Jacht udostępnił Polce niemiecki żeglarz Uwe Röttgering,  wspólnie z którym polska żeglarka wygrała w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR.

https://www.facebook.com/asiapajkowska/posts/1239626162871389

Nie był to pierwszy rejs dookoła świata polskiej żeglarki. W latach 2008-2009 – na pokładzie jachtu „MantraASIA” – w 198 dni opłynęła samotnie świat dookoła, z Panamy na zachód i do Panamy. Rejs był zaplanowany jako non stop, jednak niesprzyjające warunki pogodowe – silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei – zmusiły żeglarkę do zawinięcia do Port Elizabeth.

Swoim sukcesem Joanna Pajkowska wpisała się w wielkie osiągnięcia polskiego żeglarstwa kobiecego.  W 1978 roku pierwszą w historii żeglarstwa kobietą, która samotnie opłynęła świat, została Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Jej rejs z zawijaniem do portów trwał od 10 marca 1976 roku do 28 marca 1978 roku.

 

 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat