REKLAMA

16-latka napisała list do Dudy ws. szkoły w chmurze. Prosi o weto dla Lex Czarnek 2.0.
fot wSensie.tv | CC BY-SA 4.0

Robert Biedroń podzielił się odczuciami dotyczącymi kulis konsultacji z prezydentem w „Tak jest” na antenie TVN24. Wg niego, premier Morawiecki okłamał Andrzeja Dudę w sprawie opozycji, przekonując, że nie jest ona wystarczająco zjednoczona.

REKLAMA

Partia Prawa i Sprawiedliwości wygrała wybory parlamentarne z wyraźną przewagą nad Koalicją Obywatelską. Jednakże, mimo sukcesu, partia Jarosława Kaczyńskiego nie zdobyła wystarczającej liczby mandatów, aby móc rządzić samodzielnie lub w koalicji z Konfederacją. Zaraz po ogłoszeniu wyników sondażu late poll, rozpoczął się widoczny, choć jednostronny romans pomiędzy PiS a Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). Te spekulacje szybko zostały jednak sprostowane przez rzecznika PiS, Miłosza Motykę. Podobnie zareagował Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Przed wyborami w podobnym tonie wypowiadał się również Szymon Hołownia.

Premier Morawiecki okłamał Dudę ws. opozycji? Biedroń ujawnia kulisy konsultacji

Pojawia się pytanie – co zrobi prezydent Andrzej Duda? Im bliżej decyzja o przyszłości rządu, to pojawiają się spekulacje na temat kroków, jakie mógłby podjąć Duda. Na celowniku ponownie znajduje się postać Władysława Kosiniaka-Kamysza, który mógłby potencjalnie zając miejsce premiera. Dla Dudy byłoby to szansą wykorzystanie ostatnich napięć pomiędzy PSL, a Lewicą. Jednak innym rozważanym scenariuszem jest przyspieszenie terminu wyborów, możliwe na wiosnę.

REKLAMA

W programie „Tak jest” na antenie TVN24, Robert Biedroń ujawnił kulisy rozmów prezydenta Dudy z przedstawicielami opozycji. Wg niego, prezydent mógł poczuć się oszukany przez Mateusza Morawieckiego, reagując na deklaracje Lewicy o potencjalnym poparciu dla Donalda Tuska na stanowisku premiera.

Nie daliśmy się wciągnąć w tę dyskusję i myślę, że m to się nie podobało, że nie chcieliśmy być odpytywani przez prezydenta. Powiedzieliśmy, że oczekujemy przede wszystkim (…), aby prezydent powierzył mandat do stworzenia rządu większości parlamentarnej, którą my reprezentujemy. To był jasny sygnał – powiedział w TVN24 Robert Biedroń.

W trakcie programu, prowadzący zapytał Roberta Biedronia, czy prezydent poczuł się oszukany przez premiera, biorąc pod uwagę jego zapewnienia o zdolności do utworzenia rządu. „Myślę, że prezydent poczuł się oszukany, kiedy po ostatnim spotkaniu z opozycją, czyli z nami, z Lewicą, zobaczył, że dzisiejsza opozycja ma większość parlamentarną, która będzie w stanie stworzyć w przyszłości rząd”. Biedroń zasugerował, że pomimo rzekomego porozumienia między PiS a PSL, te rozmowy prawdopodobnie nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

REKLAMA

Przeczytaj także: Duda spotkał się z Konfederacją. Ujawnili, formowanie którego rządu poprą


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA