szczepionka
fot. Pixabay

Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła, że ciągłe aplikowanie dawek przypominających szczepionki na koronawirusa może obniżyć odporność organizmu oraz być męcząca dla ludzi. Czy ze względu na to czwarta dawka szczepionki nie będzie już podawana? Odpowiedzi na pytanie udzielił prof. Andrzej Horban w Wirtualnej Polsce.

– Tego nie wiemy. To jest ostrzeżenie i to trzeba badać. Jesteśmy na tym etapie, kiedy badamy zachowania układu immunologicznego – mówił prof. Horban.

Ekspert zaznaczył, że układ immunologiczny jest „niesłychanie skomplikowany”, więc badania są prowadzone nad wybiórczymi elementami.

– Na podstawie tych wybiórczych badań staramy się wyciągnąć wnioski generalne. Wiemy, co się dzieje po trzeciej dawce – powiedział profesor w wp.pl.

Prof. Andrzej Horban dodał, że żadnej szczepionki nie można podawać w nieskończoność. – U części osób może to spowodować reakcje autoimmunologiczne. Ale to wszystko są dywagacje i nie jest to mówienie wprost: Nie szczepcie się ludzie. Odwrotnie: Szczepmy się! Pierwsza, druga, a po kilku miesiącach trzecia dawka – mówił prof. Horban.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę