Europejski kraj ukarany. Miał złamać prawa człowieka w związku z… ochroną klimatu

Szwajcaria
Fot. Pixabay.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu stwierdził, że Szwajcaria złamała konwencję praw człowieka. Miało do tego dojść poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, czego skutki najbardziej odczuli starsi mieszkańcy tego kraju.

REKLAMA

ETPC przystał na pretensje około 2 tys. starszych Szwajcarek, które zarzuciły rządowi, że nie wkłada odpowiednich wysiłków na walkę ze zmianami klimatycznymi. W efekcie mają one być zagrożone śmiercią podczas fali upałów. Trybunał uznał, że władze kraju złamały w ten sposób prawa człowieka.

Co ciekawe, decyzja wydana przez ETPC może być swego rodzaju precedensem dla sądów w całej Europie, ale i innych zakątkach świata. W ostatnich miesiącach liczba spraw odnoszących się do zmian klimatycznych pod kątem praw człowieka szybko rosła.

Szwajcaria musi zmienić swoją politykę

REKLAMA

Orzeczenie strasburskiego Trybunału sprawia, że szwajcarski rząd musi intensywniej działać na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Chodzi między innymi o korektę swoich celów w kontekście redukcji emisji, w zgodzie z paryskim porozumieniem klimatycznym.

ETPC jednocześnie oddalił we wtorek dwie podobne sprawy: byłego mera miasteczka Grande-Synthe Damiena Carene’a przeciw rządowi Francji za brak walki z klimatem i sześciu młodych Portugalczyków przeciw 32 rządom europejskim. W obu przypadkach Trybunał uznał, że pozywający nie są ofiarami.

Podziel się: