Polacy zarabiają coraz więcej. GUS: średnio 8271,99 zł miesięcznie

Średnia pensja w Polsce w kwietniu 2024
fot. Pixabay

Płace Polaków wzrosły aż o 11,3 proc. rok do roku w kwietniu – ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS przeciętne wynagrodzenie wyniosło w tym miesiącu 8271,99 złotych brutto. Wyliczaniu średniego wynagrodzenia w Polsce towarzyszy każdorazowo bardzo dużo negatywnych emocji, gdyż – po pierwsze – jest to wartość brutto i – po drugie – mało kto zarabia w naszym kraju tę słynną „średnią krajową”. Oprócz średniej zdradzamy także medianę wynagrodzeń, czyli wartość środkową.  

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny pokazuje nowe statystyki wynagrodzeń w Polsce, a Polacy… śmieją się! Śmieją się, bo słowo „przeciętne” nijak ma się do średniego wynagrodzenia w naszym kraju. To, według danych na kwiecień 2024, wynosi 8271,99 złotych brutto. GUS podaje, że to wzrost o 11,3 proc. rok do roku – od kwietnia 2023 roku.

„Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności” – zaznacza GUS.

REKLAMA

REKLAMA

Kto tyle zarabia? Według ogólnopolskich badań serwisu wynagrodzenia.pl – blisko tej kwoty plasują się wynagrodzenia, na przykład administratorów systemów IT (średnio 8370 zł brutto) albo adwokatów (średnio 8630 zł brutto). Mniej mogą zarobić, np. kierowcy krajowi z prawem jazdy kat. C i E (średnio 6100 zł brutto), wyżsi urzędnicy państwowi (6720 zł brutto), nie wspominając nawet o nauczycielach (średnio 5210 zł brutto).

Pamiętajmy też, że mówimy o kwocie brutto, a nie netto. Realne wynagrodzenie netto otrzymujemy dopiero po potrąceniu składek m.in. na ZUS oraz podatku dochodowego. Zależnie od umowy kwota netto średniego wynagrodzenia jest inna.

Umowa o pracę

Otrzymujesz 5 968,49 zł „na rękę”

Całkowity koszt pracodawcy wynosi 9 966,09 zł

Umowa zlecenie

REKLAMA

Otrzymujesz 7 033,51 zł „na rękę”

Całkowity koszt pracodawcy wynosi 8 271,99 zł

GUS będzie podawał bardziej miarodajne dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Już od II połowy 2024 roku

Za każdym razem publikacja danych dot. średniej krajowej spotyka się z ogromnymi emocjami wśród Polaków. To dlatego, że przeciętne wynagrodzenie wcale nie jest takie „przeciętne” i nijak ma się do rzeczywistości, w jakiej żyje większość obywateli.

Bardziej miarodajna jest mediana (wartość środkowa), którą jednak GUS publikował do tej pory co dwa lata. Z portalu „Bankier.pl” dowiadujemy się, że „ostatnie dane opublikowane jesienią 2023 roku dotyczyły… października 2022 roku – wynikało z nich, że w naszym kraju mediana płac wynosiła 5701,62 zł brutto, czyli 4217 zł na rękę. W tym samym czasie średnie wynagrodzenie wynosiło dużo więcej, bo 7001,28 zł brutto.

GUS zapowiedział na początku tego roku, że oprócz przeciętnego wynagrodzenia – od II połowy 2024 roku – będzie comiesięcznie publikowana także mediana wynagrodzeń.

Udostępnij: