Henryk Wujec odznaczony Orderem Orła Białego

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie zmarłego 15 sierpnia Henryka Wujca najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

   

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że order został przyznany jednemu z najbardziej znanych działaczy antykomunistycznej opozycji „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej”.

Order wraz z listem od prezydenta przekazała rodzinie Wujca podczas uroczystości pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska, która wchodzi w skład Kapituły Orderu Orła Białego.

Czytaj także:  Premier przekazał nowe informacje dotyczące szczepionki na Covid-19
   

Henryk Wujec należał do najwybitniejszych działaczy opozycji w czasach PRL.  Między innymi współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W okresie pierwszej Solidarności był członkiem jej Komisji Krajowej oraz władz Regionu Mazowsze, zaś po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został kilkakrotnie internowany.

W wolnej Polsce Wujec był posłem i wiceministrem rolnictwa, w latach 2010–2015 doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytaj także:  Terlecki: Pieniądze z Unii nam się należą!