Fot. Pixabay.com

Na terenie Unii Europejskiej szczepionki Pfizera produkowane pod Brukselą, a także szczepionki firm BioNTech i Moderna rozprowadzane są za darmo. Jak się jednak okazuje, koszt dwóch dawek wynosi 39 dolarów.

Kwota 39 dolarów jest rzeczywistą stawką, jaką należy zapłacić, aby jeden pacjent otrzymał dwa zastrzyki. Jedna dawka zatem kosztuje 19,50 dolarów. W Stanach Zjednoczonych całkowity koszt na dwie dawki wynosi 45,33 dolara, z czego większość kosztów pokrywa ubezpieczenie zdrowotne – informuje portal Gazeta.pl.

Obecnie koszt szczepionki jest niższy, niż przewidywano latem 2020 roku. Firma Moderna, która otrzymała od amerykańskiego rządu miliard dolarów na ukończenie badań wyceniła jedną dawkę szczepionki na 25 dolarów. Dla porównania, szczepionka przeciwko grypie to koszt 40 dolarów. W Polsce koszty te wynoszą od 50 do 100 złotych.

Wszyscy świadczeniodawcy, którzy będą prowadzić programy szczepienia przeciw COVID-19 mogą liczyć na wynagrodzenie. Punkty szczepień otrzymają następujące stawki:
61,24 zł – w punkcie szczepień bez transportu pacjenta,
68,15 zł – w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta,
73,19 zł – szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym dachem,
95,70 zł – szczepienie w miejscu zamieszkania.

Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy – mówił na początku grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!