Ilu Polaków planuje zaszczepić się przeciwko COVID-19? Liczba może zaskakiwać!

Fot. Pexels.com

Warszawski Uniwersytet Medyczny i ARC Rynek i Opinia przeprowadziły badanie, którego zamiarem było sprawdzenie, jak duża liczba Polaków planuje zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Okazuje się, że takie plany ma tylko 40% rodaków.

Aby można było mówić o populacyjnej odporności, a więc stanie zapewnienia ochrony wszystkich ludziom potrzebne jest, aby zaszczepiło się około 60-70% społeczeństwa. Jak się jednak okazuje, zaledwie 17% Polaków chce się zaszczepić w pierwszym możliwym terminie, zaś 23% po jakimś czasie.

   

Z cytowanego przez Radio Zet badania wynika ponadto, że największymi zwolennikami szybkich szczepień są osoby należące do grupy wiekowej 45-65 lat (22%). Z drugiej strony, najbardziej niechętni są respondenci w wieku 18-24 lata – aż 45% z nich wyjawiło, że nie planuje się szczepić.

Zdecydowaną odmowę szczepienia w badaniu wyraziło aż 38% osób. Dużo bardziej sceptycznie do tej kwestii podchodzą kobiety. Tylko 11% z nich planuje zaszczepić się w pierwszym możliwym terminie, natomiast 45% nie chce się w ogóle szczepić.

   

Około 32% badanych przyznało, że nic nie będzie ich w stanie przekonać do szczepienia. 30% osób z kolei wyznało, że takim czynnikiem mogłaby być tylko pewność, że szczepionka w stu procentach zapewni im bezpieczeństwo przed zachorowaniem.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News