kuna
fot. Pixabay

Kuny lubią strych i poddasza. Często robią też szkody w naszych samochodach. Na szczęście istnieją sprawdzone metody na odstraszenie tych drapieżników raz na zawsze!

Gdy kuny zadomowią się na strychu, wtedy najczęściej hałasują i demolują warstwy izolacyjne. Potrafią też niszczyć auta, które stoją poza garażem. Kuny zazwyczaj uszkadzają gumowe elementy oraz przewody elektryczne. Mogą powodować różne zniszczenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami ich naprawy.

Sposoby na odstraszenie kun

Na rynku mamy różne środki, które pozwalają odstraszyć kuny. Coraz popularniejsze są np. urządzenia elektroniczne, których celem jest odstraszenie tych stworzeń. Sprzęty te emitują ultradźwięki, których kuny nie znoszą, ale człowiek ich nie słyszy. Kosztują około 100-250 złotych. Można wśród nich znaleźć też takie, które przyczepia się do akumulatora samochodowego.

Kostka zapachowa do WC

Istnieją preparaty chemiczne, np. w formie spray’u czy płynu, które nanosi się na wnętrze komory silnika albo powierzchnię, na której stoi samochód. Ale do dyspozycji mamy też znacznie tańsze specyfiki – m.in.: zapachową kostkę do WC. Należy położyć ją pod maską w bezpiecznym miejscu (nie może dostać się do ruchomych części silnika). Kostkę trzeba wymieniać co kilka tygodni na nową, w innym razie zwietrzeje i nie będzie już pełniła swojej funkcji.

Roślina odstraszająca kuny

Zimozielona bylina o nazwie Plektrantus psi – coleus conini potrafi odstraszać nie tylko kuny, ale również psy i koty. Ma kwiaty w kolorze niebieskim. Gdy dotkniemy jej liści, zaczyna wytwarzać specyficzną woń.

Czego boją się kuny?

Kuny boją się lisów i psów. Jeśli masz czworonoga, to drapieżnik raczej nie zagnieździ się na Twoim strychu.

Sierść lisa
Lis to naturalny wróg kuny. Jednak zdobycie jego sierści nie jest łatwe, ale być może znasz kogoś, kto jest myśliwym. Jeżeli nic nie działa na kunę, która znalazła schronienie pod dachem, to sierść lisa ją na pewno stamtąd wypędzi!

Sierść psa
Warto po wyszczotkowaniu pupila, położyć niedużą ilość sierści w woreczku. Taki woreczek z sierścią można dokładnie przymocować pod silnikiem.Przeczytaj także:

Domowe sposoby na pchły. Każdy właściciel psa powinien je znać
Włóż to do nory kreta. Najlepszy sposób na usunięcie szkodników z ogrodu
Ta roślina skutecznie odstraszy pająki i inne insekty z twojego domu


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę