naczynia w zmywarce
fot. Pixabay

Zmywarka to funkcjonalne urządzenie, na którego zakup decyduje się coraz więcej osób. A czy wiecie, jak należy ją odkamienić? W tym artykule dowiecie się, jak zrobić to prawidłowo. Przyda wam się m.in. soda oczyszczona i ocet.

Jak odkamienić zmywarkę?

Kamień w zmywarce nie jest czymś zadziwiającym. Woda w wielu regionach Polski jest twarda i może tworzyć osady oraz kamień. Z tego powodu warto zmiękczać wodę poprzez wsypywanie do zmywarki specjalnej soli.

Gdy jednak w urządzeniu już pojawił się kamień, możecie spróbować się go pozbyć przy użyciu specjalistycznej chemii dostępnej w sklepach. Środki te nie należą do najtańszych, jednak mają dość silne działanie, co jest ich zaletą, ale i wadą.

Taniej, a zarazem bezpieczniej jest skorzystać z artykułów sprawdzonych w domu, takich jak soda oczyszczona i ocet. Chcąc odkamienić zmywarkę, należy napełnić szklankę octem i wlać płyn na dno opróżnionego urządzenia. Sodę natomiast trzeba wsypać do przegródki na tabletkę do zmywania. Teraz wystarczy nastawić program do zmywania – ten z wyższą temperaturą będzie w sam raz, po osadzie nie będzie śladu. Zmywarkę warto odkamieniać co 2-3 miesiące, co pozwoli ochronić urządzenie przed poważnymi usterkami, np. zepsuciem się grzałki. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc specjalisty i wymiana wadliwego elementu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Chociaż zmywarka samoczynnie zmywa brudne naczynia, to sama niestety nie potrafi się wyczyścić. Tłuszcz i resztki pokarmów mogą gromadzić się w różnych zakamarkach i wpływać negatywnie na jej funkcjonowanie. Zresztą brudne urządzenie jest zwyczajnie niehigieniczne i może z niego nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego raz w miesiącu warto wyczyścić jego wnętrze. Można w tym celu zakupić specjalny preparat, który umieszcza się w pustym naczyniu i wyłącza tryb mycia z wysoką temperaturą. Systematycznie warto przeglądać także filtr. Jeśli jest pokryty osadem, należy postarać się go usunąć, np. poprzez zanurzenie w misce z octem i odstawieniu na 30 minut.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę