Jak rozpoznać niedobór witaminy D? Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Witamina D
fot. unsplash.com

Niedobór witaminy D to niestety bardzo częsty problem, szczególnie w naszej strefie geograficznej. Witamina D syntetyzowana jest w skórze, a wpływ na ten proces ma działanie promieni słonecznych. Zatem im mniej słońca, tym mniejsza synteza witaminy D w organizmie, co w prostej linii prowadzi do niedoborów. Jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

REKLAMA

Niezwykle ważna witamina

Witamina D jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Wpływa ona na prawidłową strukturę kości, zapobiega krzywicy i demineralizacji kości, reguluje wydzielanie insuliny, wspomaga wchłanianie wapnia z jelit, poprawia kondycję skóry i włosów czy reguluje ciśnienie krwi. Co więcej, najnowsze badania wskazują także, że witamina D poprawia nasze zdrowie psychiczne.

Niedobory witaminy D przejawiają się zatem wypadaniem włosów, suchością skóry, nadciśnieniem, osłabieniem kości, częstszymi złamaniami, spadkiem nastroju czy krzywicą u dzieci. W przypadku pojawienia się takich symptomów konieczne jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu.

REKLAMA

Kiedy udać się do lekarza?

Lekarz może zlecić wykonanie badania poziomu witaminy D (poziom oznacza się w próbce krwi pobranej ze zgięcia łokciowego). Często konieczna jest suplementacja tej witaminy. Przeważnie zalecana dzienna dawka witaminy D, dla osób mieszkających w naszej szerokości geograficznej, to 2000 j.m. (jeśli lekarz nie zaleci inaczej). Warto zatem skorzystać z porady specjalisty i zadbać o swoje zdrowie, aby móc żyć pełnią życia.

Podziel się: