nornica
fot. Pixabay

Zastanawiasz, jak skutecznie wypłoszyć nornice z ogrodu? Chociaż te gryzonie wyglądają urokliwie, to potrafią zniszczyć mnóstwo upraw. Z tego powodu nie warto się z nimi spoufalać.

Nornice to stosunkowo małe zwierzęta. Mają szare futro z widocznymi rudawymi akcentami. Chociaż nie wyglądają groźnie, a wręcz ujmująco, to niestety w ogródku potrafią spowodować wiele szkód. Gryzonie wydrążają pod ziemią korytarze i przekopują tunele. W dodatku skubią korzenie roślin, żywią się ich zielonymi fragmentami, a także nasionami warzyw i owoców. Obgryzają również korę drzew. Dla ogrodników są więc prawdziwą udręką.

Jak wypędzić nornice z ogrodu?

Do tego celu nie należy stosować chemicznych preparatów. Nornice nie lubią pewnych zapachów np. kawy. Najpierw zaparz kawę, pozostaw ją do wystudzenia, a potem napar połącz z wodą (proporcje 1:4). Płyn przelej do pojemnika ze spryskiwaczem i skrapiaj rośliny w ogródku. Gryzonie szybko opuszczą teren.

Jakich roślin nie lubią nornice?

Stworzenia nienawidzą niektórych roślin. Odstrasza je mięta, czosnek, wilczomlecz, gorczyca, czarna porzeczka, rącznik pospolity, cesarska korona czy nostrzyk.

Chcąc pozbyć się nornic, możesz też zastawić na nie ekologiczną pułapkę. Po prostu włóż do norek cynamon lub ząbki czosnku. To powinno pomóc. W sklepach ogrodniczych są dostępne naturalne odstraszacze w postaci płynu. Ich bazą jest woda i olejki eteryczne. Środki nie są szkodliwe dla roślin, gleby czy zwierząt, ale ich woni nie znoszą nornice. Wlej jedną miarkę do obszaru wykopanego przez gryzonie, a potem wszystko przysyp ziemią.

Nornice odstraszą niektóre dźwięki

Zwierzęta boją się niektórych dźwięków. Odstraszacz możesz zrobić własnoręcznie. Weź puszkę i umieść ją na metalowym drążku wbitym w glebę. Trochę lepszy efekt przyniosą specjalistyczne odstraszacze dźwiękowe doładowywane promieniami słonecznymi (do kupienia tutaj).

Zobacz także:

Wlej to do kopca. Przepędzisz kreta raz na zawsze!
Jak pozbyć się kuny ze strychu i samochodu? Genialny sposób
Połóż to w kącie, a wypędzisz myszy z domu. Skuteczny sposób


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę