Jak zadbać o ogród przy obfitych opadach śniegu? Sprawdzone porady

Ogród w zimie
fot. pxhere.com

Kiedy urządzamy nasz ogród warto pamiętać, aby dobierać do niego takie rośliny, które to są odporne na niskie temperatury. Prawdziwa zima występuje w naszym kraju coraz rzadziej i gości u nas dość krótko, jednak niektóre rośliny są wrażliwe nawet na chwilowe działanie mrozu.

REKLAMA

Warto odśnieżyć nawet trawnik

Nawet jeśli w naszym ogrodzie posiadamy rośliny dopasowane do warunków atmosferycznych panujących w Polsce, to i tak musimy odpowiednio zadbać o nie w okresie zimowym. Szczególnie teraz, kiedy na drzewach, krzewach i trawnikach zalega dość gruba warstwa białego puchu, warto nieco wspomóc swoje rośliny.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że odśnieżanie trawników jest tak samo ważne, jak odśnieżanie chodników. Gruba warstwa śniegu, która przez długi czas zalega na naszej trawie może powodować rozwój chorobotwórczych grzybów. Nie powinniśmy zatem chodzić po zasypanym śniegiem trawniku, a jeśli białego puchu jest naprawdę dużo i jest on dość mokry i ciężki, powinniśmy szybko się go pozbyć.

REKLAMA

Delikatnie strząśnij śnieg z gałęzi

Mokry śnieg należy także strząsać z krzewów i drzew. Ciężki śnieg powoduje bowiem wyginanie gałęzi, a nawet może doprowadzić do ich złamania. Strzeliste krzewy stracą natomiast swój kształt, bowiem ciężki śnieg spowoduje, że gałęzie będą wyginać się na boki.

Śnieg możemy z powodzeniem strzepnąć ręką lub też użyć do tego miotły. Warto jednak pamiętać, aby robić to umiejętnie i delikatnie tak, aby nie połamać kruchych gałęzi.

REKLAMA