Gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku zostały włoskie miasta Mediolan i Cortina d’Ampezzo. Decyzja została ogłoszona w poniedziałek podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie.

Włosi w decydującej rozgrywce pokonali szwedzkie Sztokholm i Aare. W rezultacie XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą już czwartymi, które odbędą się na Półwyspie Apenińskim. Cortina najlepszych zawodników sportów zimowych gościła już u siebie w 1956 roku.

Igrzyska odbędą się w kilku miastach. Mediolan stanie się areną rywalizacji w hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym i short tracku. W Cortinie d’Ampezzo rozegrane zostaną zawody w narciarstwie alpejskim kobiet, biathlonie, curlingu, bobslejach, saneczkarstwie i skeletonie. Valtellina gościć będzie specjalistów od narciarstwa alpejskiego mężczyzn, jak również narciarstwa dowolnego i snowboardu. Natomiast w Val di Fiemme o olimpijskie medale walczyć będą skoczkowie narciarscy, przedstawiciele narciarstwa klasycznego, kombinacji norweskiej i łyżwiarstwa szybkiego.

Oprócz Włoch i Szwecji o prawo do zorganizowania olimpiady ubiegały się jeszcze Calgary, Graz, Sion, Erzurum i Sapporo. Miasta te wycofały się jednak w czasie trwania konkursu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę