Fot. Pixabay.com/Public Domain

Coraz więcej Polaków uważa, że pandemia koronawirusa jest wynikiem celowego wypuszczenia wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium lub też spisku. Wynika to z badania przeprowadzonego przez pracownię Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Ankietowanym ośrodek zadał pytanie: „Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że epidemia koronawirusa to efekt celowego działania (spisku), po to, żeby wymusić istotne zmiany w życiu ludzi na całym świecie?”.

Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 39 proc. ankietowanych (opcję „zdecydowanie tak” zaznaczyło 20 proc. osób; „raczej tak” – 19 proc.). Zdaniem 37 proc.  ( „zdecydowanie tak” – 16 proc.; „raczej tak” – 21 proc.) pandemia koronawirusa nie jest wynikiem świadomego działania. Z kolei 24 proc. uczestników sondażu nie miało w tej kwestii opinii.

W porównaniu z poprzednim badaniem z połowy maja 2021 roku odsetek osób twierdzących, że COVID-19 rozprzestrzenił się po świecie w wyniku celowego działania wzrósł o 2 pkt proc. O tyle samo zmniejszyła się ilość osób, dla których pandemia ma naturalne pochodzenie i nie jest wynikiem spisku lub świadomego zarażenia.

Jeśli chodzi o rozkład opinii wśród elektoratów najważniejszych partii politycznych, to najwięcej (44 proc.)  osób przekonanych o celowym wywołaniu pandemii koronawirusa wywodziło się z elektoratu Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie). Twierdząco na pytanie Social Changes odpowiedziało też 25 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej oraz 28 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż został przeprowadzony w dniach od 25 do 28 czerwca 2021 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1082 osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę