Koronawirus w warszawskich kościołach. Sanepid poszukuje wiernych

W dwóch warszawskich kościołach stwierdzone zostały ogniska koronawirusa.

   

W pierwszym z przypadków zakażony koronawirusem został proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie na stołecznych Bielanach. Ks. Marek Szymula przebywa obecnie w szpitalu.

Kwarantanną objęto tam w sumie pięć osób: wikariusza, kleryka oraz pracujące w kościele trzy siostry zakonne. W komunikacie wydanym przez parafię poinformowano, że „nie wykazują one jakichkolwiek objawów choroby”, natomiast pozostali kapłani nie mieli bezpośredniego kontaktu z zakażonym COVID-19 proboszczem. Z tego względu „mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii św. i spowiadać”.

   

Jednocześnie Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Warszawie rozpoczęła poszukiwania wiernych, którzy mieli kontakt z proboszczem w niedzielę 9 sierpnia podczas mszy o 7 i 8.30 oraz się u niego spowiadały. Poszukiwane są również osoby, „które z rąk ks. proboszcza przyjęły komunię świętą na mszy o 11.30 oraz osoby, które w dniu 10 sierpnia (poniedziałek) załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej”.

Wszystkie te osoby – w celu objęcia ich nadzorem epidemiologicznym – proszone są o pilny kontakt z prowadzącym sprawę Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku – telefonicznie pod numerem 507 079 464 lub w godzinach od 7.30 do 15 pod numerami 483780087 oraz 483780244 lub mailowo: [email protected]

   

Z kolei na warszawskich Stegnach do odwołania pozostaje zamknięty kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia oraz dom zakonny księży marianów, którzy zostali objęci kwarantanną.

Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało w poniedziałek, że nadal otwarte pozostaje sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach.

Ze swej strony o. Jan Rokosz MIC ze Zgromadzenia Księży Marianów oświadczył, że „dla bezpieczeństwa kościół sanktuaryjny został zdezynfekowany i decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zostaje zamknięty pod warunkiem, że msze święte będą odprawianie przez księży gości spoza domu zakonnego na Mariankach”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News