W dwóch warszawskich kościołach stwierdzone zostały ogniska koronawirusa.

W pierwszym z przypadków zakażony koronawirusem został proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie na stołecznych Bielanach. Ks. Marek Szymula przebywa obecnie w szpitalu.

Kwarantanną objęto tam w sumie pięć osób: wikariusza, kleryka oraz pracujące w kościele trzy siostry zakonne. W komunikacie wydanym przez parafię poinformowano, że „nie wykazują one jakichkolwiek objawów choroby”, natomiast pozostali kapłani nie mieli bezpośredniego kontaktu z zakażonym COVID-19 proboszczem. Z tego względu „mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii św. i spowiadać”.

Jednocześnie Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Warszawie rozpoczęła poszukiwania wiernych, którzy mieli kontakt z proboszczem w niedzielę 9 sierpnia podczas mszy o 7 i 8.30 oraz się u niego spowiadały. Poszukiwane są również osoby, „które z rąk ks. proboszcza przyjęły komunię świętą na mszy o 11.30 oraz osoby, które w dniu 10 sierpnia (poniedziałek) załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej”.

Wszystkie te osoby – w celu objęcia ich nadzorem epidemiologicznym – proszone są o pilny kontakt z prowadzącym sprawę Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku – telefonicznie pod numerem 507 079 464 lub w godzinach od 7.30 do 15 pod numerami 483780087 oraz 483780244 lub mailowo: [email protected].

Z kolei na warszawskich Stegnach do odwołania pozostaje zamknięty kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia oraz dom zakonny księży marianów, którzy zostali objęci kwarantanną.

Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało w poniedziałek, że nadal otwarte pozostaje sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach.

Ze swej strony o. Jan Rokosz MIC ze Zgromadzenia Księży Marianów oświadczył, że „dla bezpieczeństwa kościół sanktuaryjny został zdezynfekowany i decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zostaje zamknięty pod warunkiem, że msze święte będą odprawianie przez księży gości spoza domu zakonnego na Mariankach”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę