mech na kostce brukowej
fot. Pixabay

Nikt nie chciałby widzieć na swoim podwórku mchu i chwastów, które wyrastają spomiędzy kostki brukowej. Problem ten występuje niestety bardzo często. Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej? Co zrobić, by więcej tam się nie pojawił? Podpowiadamy.

Przyczyny wyrastania mchu na kostce brukowej

Mech preferuje obszary zacienione, do których nie docierają promienie słoneczne. Ponadto lubi wilgoć, a gdy czyścimy kostkę brukową wodą, wtedy tworzymy jeszcze korzystniejsze warunki dla jego rozwoju.

Działaj natychmiast, a będziesz miał potem mniej pracy

Przeciwdziałanie jest jednym z najlepszych sposobów kontroli mchu. Systematycznie zamiatając kostkę sprawimy, że mech nie zdąży się ukorzenić, co pozwoli wstrzymać jego rozwój. Poprzez zamiatanie usuwamy również brud na powierzchni, przez co kostka brukowa wygląda estetycznie. Zwykła domowa szczotka do zamiatania jest za słaba. Warto zaopatrzyć się solidniejszą szczotkę, typową do zamiatania kostki brukowej.

Co ile czasu zamiatać kostkę brukową?

Kostkę powinniśmy zamiatać codziennie. W ten sposób usuniemy nie tylko mech i jego zarodniki, ale także drobinki ziemi, kurz, liście i pozostałe zanieczyszczenia. Jeśli będziemy dbać o czystość kostki brukowej, to istnieje ogromna szansa, że zabezpieczymy powierzchnię przed mchem, czy chwastami.

Jak pozbyć się mchu z powierzchni brukowanej, gdy mchy są już na niej obecne?

Gdy jest już za późno na ochronę, to musimy poszukać skutecznych metod zaradczych.

Są różne sposoby na zwalczenie mchu z kostki brukowej. Mech, który już się ukorzenił, możemy zwyczajnie wyrwać. Innym środkiem zaradczym nierzadko stosowanym w takiej sytuacji jest sięgnięcie po palnik gazowy. Nie uszkodzi kostki brukowej, a suche zarośla później wystarczy zmieść.

Odpowiedni montaż kostki brukowej

W czasie układania kostki brukowej tworzą się pewne szczeliny. Aby zapobiec wyrastaniu mchu, warto odpowiednio ułożyć kostki. Dobrze wypełniając piaskiem powierzchnię, uzyskamy stabilną podstawę dla podjazdu czy tarasu. Gdy wszystkie kostki będą już na miejscu, to puste przestrzenie trzeba wypełnić dodatkowym piaskiem. Dzięki niemu wszystkie kostki nie przemieszczą się i zostaną lepiej zabezpieczone przed wzrostem mchu.Czytaj też:
Podlej tym swoje tuje. Na wiosnę będą zdrowe i zielone jak nigdy
Rośliny będą rosły jak na drożdżach. Podaj im ten domowy nawóz
Wlej to do kopca. Przepędzisz kreta raz na zawsze!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę