roślina doniczkowa
fot. Pixabay

Przygotuj ten domowy nawóz i zaserwuj go swoim kwiatom doniczkowym. Szybko zauważysz, jak wspaniale się rozwijają. Warto samemu robić nawozy, bo to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Rośliny dzięki nawozom dostają mnóstwo ważnych związków odżywczych, które są im potrzebne do rozwoju. Niestety tego typu środki dostępne w sklepach kosztują czasami krocie. Z tego powodu warto spróbować wykonać swój własny nawóz.

Jak przyrządzić nawóz z musztardy?

Włóż do słoika musztardę francuską, zalej ją wodą i odstaw na 10 dni. Później przecedź zawartość przez gazę i gotowe. Taki specyfik jest bogaty w wapń, mangan, cynk, fosfor i żelazo. Podlewaj nim kwiaty raz w miesiącu, a szybko zauważysz, że rosną jak szalone.

Palma areka usycha. Jak ją uratować?

Najpierw obetnij uschnięte końcówki liści (kilka cm nad nieuszkodzoną tkanką), a następnie zacznij cały czas zraszać palmę. Powinieneś zapewnić jej porządną dawkę wilgoci – listki zraszaj wodą. Ponadto nieopodal doniczki możesz umieścić nawilżacz powietrza. To korzystne rozwiązanie szczególnie w okresie zimowym.

Domowy nawóz dla draceny

W żelatynie jest obecny azot, który rośliny bardzo lubią. Łyżeczkę żelatyny wsyp do szklanki gorącej wody i zamieszaj do rozpuszczenia. Potem do tej mieszanki wlej jeszcze 3 szklanki zimnej wody. Tak przyrządzonym środkiem podlewaj swoją dracenę.

Monstera ma chorobę grzybową. Jak ją wyleczyć?

Przede wszystkim musisz przesadzić roślinę do świeżej ziemi i pozbyć się zakażonych korzeni i liści. Skutecznym preparatem przeciwgrzybiczym są kapsułki czosnku. Dostaniesz je w każdej aptece. Po prostu wsadź kilka sztuk do gleby.

Nawóz w sam raz dla roślin kwitnących

Na początku zbierz kilkanaście łupin orzechów włoskich (nie mogą być spleśniałe), wrzuć je do naczynia i zalej ok. 1,5-2 l wody. Wszystko gotuj przez 20 minut, a potem odcedź łupiny. Teraz rozcieńcz nawóz chłodną wodą i podlewaj nim rośliny. Przygotuj 1 miarkę orzechowego specyfiku oraz 3 miarki wody. Takim preparatem możesz podlewać kwiaty doniczkowe i ogrodowe raz na 14 dni. Skondensowany nawóz możesz trzymać w chłodziarce przez miesiąc.Czytaj także:
Róża w doniczce zakwitnie jak szalona. Zastosuj 2 zasady pielęgnacji
Tak uratujesz zgniłego storczyka. Prosty trik odżywi roślinę
Podlewaj tym paprotkę. Odżyje i będzie rosła jak szalona


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę