REKLAMA

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. Zapowiedział porządek obrad na wtorek, 14 listopada
fot. YouTube | Sejm RP

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż na zlecenie „Super Expressu”, w którym zapytał ankietowanych, kto według nich jest faktycznym liderem koalicji rządowej. Wyniki pokazują, że Szymon Hołownia nie może mieć zbyt wielu powodów do radości.

REKLAMA

Polacy w zdecydowanej większości wskazali na Donalda Tuska jako faktycznego lidera koalicji rządowej. Z badania wynika, że na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej postawiło 64% badanych. Tylko 10% osób wskazało na Szymona Hołownię.

Na kolejnych miejscach znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (2%) i Włodzimierz Czarzasty (1%). Badanie zrealizowano na zlecenie „Super Expressu”. Odbyło się w dniach 13-14 stycznia 2024 roku. Wykorzystano metodę CAWI. Próba to 1048 dorosłych Polaków.

REKLAMA

Wskazanie na Tuska nie powinno być zdziwieniem

W rozmowie z „Super Expressem” politolog Bartłomiej Biskup wyznał, że nie jest zaskoczony wynikami. – Większość decyzji tej ekipy firmuje Donald Tusk i słusznie uważany jest za lidera. Inne formacje pomagają, ale nie mają takiej siły sprawczej jak KO – ocenił.

Jego zdaniem, obecny rząd wcale nie jest autorski, ponieważ PSL, PL 2050 i Lewica tworzy prawie 100 posłów. – Nie ma mowy o jednowładztwie. Donald Tusk musi się liczyć z koalicjantami bardziej niż w czasach rządów PO -PSL kilkanaście lat temu – podsumował.

REKLAMA

REKLAMA