fot. Pixabay

„Dlaczego nie mogę odbierać sygnału TVN” – pytają niektórzy internatuci. W niektórych lokalizacjach w Polsce ludzie są skazani już tyko na Telewizję Polską. Od dzisiaj miliony Polaków nie mogą odbierać na swoim telewizorze sygnałów innych stacji, niż tych państwowych.

Jeszcze nie tak dawno – bo niespełna rok temu – Polska żyła aferą, związaną z tzw. „lex TVN”, w wyniku którego TVN utraciłby koncesję na nadawanie w Polsce. Zamiast tego, pojawiłby się czarny ekran. Ustawa w konsekwencji miała zmusić amerykański koncern Discovery do sprzedaży jednej z największych telewizji komercyjnych w naszym kraju.

Ostatecznie do pozbawienia TVN-u koncesji nie doszło, ale zaczęła się nowa afera! W ostatnim czasie w Polsce stopniowo zmieniany jest standard nadawania telewizji naziemnej. Do tej pory było to DVB-T – docelowo ma być DVB-T2/HEVC. Częściowo jest to zmiana na lepsze, gdyż nowy standard pozwala na nadawanie w wyższej jakość, niż Full HD – jak do tej pory. Problem w tym, że miliony starszych telewizorów nie są zgodne z nowym standardem. W efekcie część kanałów po prostu znika!

Proces przejścia z DVB-T na DVB-T2/HEVC zaplanowano na kilka etapów. Pierwszy wszedł w życie 28 marca, ostatni – 27 czerwca. W poniedziałek miliony widzów włączyły telewizory i zobaczyły… tylko TVP! Jak podaje „o2”, na państwową telewizję jest skazanych ponad 2 mln polskich lokatorów. Dlaczego, pomimo zmiany standardu, TVP wciąż nadaje?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło wniosek do rzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o przesunięcie terminu przejścia na standard multipleksu MUX-3. W efekcie Telewizja Polska uzyskała pozwolenie na opóźnienie przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Państwowa telewizja może to zrobić w dowolnym momencie do 31 grudnia 2023 roku.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę