– Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań – w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie. Proszę o bardzo poważne traktowanie obostrzeń – przestrzegł podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przedstawił jednocześnie planowane działania rządu.

– Narzędzia, które pomogą nam w walce z COVID-19 to chociażby dostępna infrastruktura około 15 tysięcy łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole, czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji – poinformował minister zdrowia.

Niedzielski powiedział ponadto, że odbyły się prace nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się koronawirusem. – Mamy do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykujemy personel szpitalny zagadnieniom covidowym – wyjaśnił.

Przy okazji minister zdrowia po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie obostrzeń.

– Noszenie maseczek jest wymogiem podstawowym. Kto tego nie robi, jest osobą nieodpowiedzialną, która generuje ryzyko dla bezpieczeństwa innych – zaznaczył Niedzielski.

Zwracając się do środowisk kwestionujących występowanie pandemii, minister podkreślił, że nienoszenie maseczki jest naruszeniem wolności i bezpieczeństwa drugiego człowieka. – Zasada „zero tolerancji” będzie stosowana przez policję – zapowiedział.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!