Niedzielski: Zaszczepieni nie mogą ponosić kosztów braku odpowiedzialności niezaszczepionych

Adam Niedzielski
Fot. Facebook.com/MZGOVPL

– Nie może być tak, że osoby zaszczepione będą ponosiły koszty braku odpowiedzialności osób niezaszczepionych. Mamy system, który uprzywilejowuje osoby zaszczepione – one nie podlegają kwarantannie czy limitom, które obecnie obowiązują – powiedział minister Adam Niedzielski w piątek na antenie Radia Zet.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia zapowiedział jednocześnie, że zasłanianie nosa i ust będzie rygorystycznie egzekwowane. – Priorytetem jest wzmocnienie kontroli jeśli chodzi o noszenie maseczek, szczególnie jeśli chodzi o środki transportu zbiorowego, w galeriach handlowych. Będziemy mieli więcej patroli i pojawią się sankcje w postaci mandatów.

– Mamy do czynienia z dużym przyspieszeniem pandemii. Liczba zakażeń wzrosła dwukrotnie. Liczba hospitalizacji wynosi już ponad 4 tysiące. Dziś mamy 5706 zakażeń, a rok temu było ponad 15 tysięcy. Musimy patrzeć na najbliższy tydzień ze szczególną uwagę. Zgodnie z założeniami pod koniec października mieliśmy mieć ok. 5 tys. zakażeń. Nasza polityka jeśli chodzi o obostrzenia jest o wiele bardziej liberalna niż rok temu. Musimy nosić maseczki – mówił minister zdrowia.

REKLAMA

– Mamy mniej zakażeń i również mniej hospitalizacji. W 2 i 3 fali testowaliśmy wydolność systemu opieki zdrowotnej. Teraz mamy o połowę mniej hospitalizacji niż w zeszłym roku, kadra jest również bardziej zabezpieczona – podkreślił gość Radia Zet.

Udostępnij: