wojsko rosyjskie czołgi
fot. screen Twitter

Ustalenia brytyjskiego wywiadu wskazują, że Rosja jest w trakcie przygotowań do próby okrążenia Kijowa. Brytyjczycy podają przyczyny, które mogą skłonić Rosjan do podjęcia niepokojących dla Ukrainy działań.

Od samego początku agresji Rosji na Ukrainę eksperci informowali, że m.in. Kijów jest głównym punktem działań wojennych. Ogromne kolumny pojazdów zostały skierowane w stronę ukraińskiej stolicy.

Do tej pory Ukraińcom skutecznie udawało się utrzymywać dystans sił agresora. Próbowano również dokonać kontrofensywy. Według najnowszych danych brytyjskiego wywiadu, niebawem zostanie podjęta następna z kolei próba przejęcia Kijowa.

W tej chwili walki mają miejsce ok. 25 km od stolicy Ukrainy. Jednak dostrzeżono niepokojące ruchy rosyjskich wojsk. „Rozproszyły się elementy dużej rosyjskiej kolumny na północ od Kijowa” – napisano w raporcie.

„Zostało to zrobione prawdopodobnie w celu wsparcia rosyjskiej próby okrążenia miasta. Może to także stanowić rosyjską próbę zmniejszenia podatności na ukraińskie kontrataki, które zebrały znaczne żniwo wśród sił rosyjskich” – zaznaczono.

Brytyjski wywiad zwraca także uwagę na inne punkty inwazji. Oprócz stolicy, Rosja intensywnie atakuje Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol.

Kijów jest w trakcje przygotowań do nadchodzącego ataku. Na ulicach miasta stawiane są barykady i blokady. Ustawiono także wiele punktów kontrolnych. – Punkty kontrolne są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa! Dlatego należy być wyrozumiałym wobec potrzeb wojska, przedstawiać dokumenty i zachowywać się spokojnie. Pozwoli to uniknąć sytuacji konfliktowych – podaje Mikoła Poworoznik, przewodniczący Miejskiej Administracji Państwowej w Kijowie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę