Sondaż obywatelski Wyborczej. Konfederacja trzecią siłą. Opozycja wygrywa przy wspólnej liście
fot. Tomasz Kaczor
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Opozycja nie ma szans na zyskanie zwykłej większości bez wspólnej listy. Tak wynika z drugiego sondażu obywatelskiego, którego wyniki opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Według badania, przeprowadzonego na zlecenie dziennika przez pracownię Kantar, PiS może stracić władzę tylko w jednym scenariuszu.

„Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki kolejnego sondażu obywatelskiego. Pierwsze badanie, które pojawiło się w marcu, wskazało, iż zjednoczona opozycja jest w stanie wygrać wybory z Prawem i Sprawiedliwością. Największym zaskoczeniem był wówczas wynik Konfederacji – w dwóch wariantach formacja Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena przekroczyła 13 proc. poparcia, a w innym nawet 15 proc.

26 czerwca „GW” opublikowała w sieci kolejny sondaż obywatelski. Pracownia Kantar na zlecenie Forum Długiego Stołu  zbadała preferencje wyborców w przypadku trzech różnych scenariuszy. W przypadku każdego wariantu o opinię zapytano po 1000 dorosłych osób. Jeden scenariusz zakłada, że opozycja idzie do wyborów na trzech osobnych listach, a drugi rozważa scenariusz wspólnej listy (bez Konfederacji).

Sondaż obywatelski „Wyborczej”. Konfederacja trzecią siłą, Trzecia Droga pod progiem

W przypadku startu opozycji z trzech różnych listy – czyli tak, jak obecnie (Trzecia Droga, Lewica, KO) – nie ma szans na „zdetronizowanie” Prawa i Sprawiedliwości. W takim wariancie 34,4 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowałoby na PiS. 30,8 proc. deklaruje poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Trzecią siłą sondażową pozostaje Konfederacja z wynikiem 10,5 proc. Do Sejmu dostałyby się jeszcze Lewica, która ledwo przekroczyłaby próg wyborczy z poparciem 5,7%. Problem ma Trzecia Droga, która uzyskałaby 7,8 proc. poparcia, a więc nie przekroczyłaby wymaganego progu poparcia dla koalicji (min. 8 proc.). 5,5 proc. badanych nie wiedziało, na kogo zagłosuje w wyborach.

Bardziej optymistycznie – szczególnie dla Lewicy i Trzeciej Drogi – wypada drugi scenariusz. W tym wariancie opozycja musiałaby się zjednoczyć pod jednym sztandarem i utworzyć wspólną listę. W takim scenariuszu opozycja zyskałaby ogromne poparcie na poziomie 48,4 proc. PiS zająłby drugą lokatę z wynikiem 34,5 proc. Zaskakuje poparcie Konfederacji, na którą oddanie głosu zadeklarowało aż 17 proc. respondentów!


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!