Fot.Facebook.com/pisorgpl

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, obietnica podniesienia świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł nie wpłynęła na notowania PiS-u. Partia Jarosława Kaczyńskiego co prawda wygrywa, ale nie może liczyć na trzecią kadencję.

Zgodnie z wynikami sondażu, Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica mogą obecnie liczyć na poparcie na poziomie 32%. Względem poprzedniego badania z połowy marca tego roku jest to spadek o dwa punkty procentowe.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która uzyskała 25,4% głosów. Wynik ugrupowania nie zmienił się zbyt diametralnie, a względem poprzedniego badania to wynik większy o 0,9%.

Na trzecim miejscu znalazła się koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego z wynikiem 14,6%. Ugrupowanie nazywane „Trzecią drogą” w poprzednim badaniu uzyskało poparcie na poziomie 15%.

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 182, KO — 133, Polska 2050 + PSL — 68, Konfederacja — 40, Lewica — 36. Oznacza to, że PiS jest praktycznie bez szans na samodzielne rządy (182 na wymagane 231 mandatów), tak jak ma to miejsce w trwającej kadencji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę