Fot. Pixabay.com

Jak informuje w sobotę CNN, „eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron i został odkryty w RPA, stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa”.

Omikron, który może być o wiele bardziej zaraźliwy od wariantu Delta, prawdopodobnie dotarł już do Niemiec oraz do Czech. Minister spraw społecznych położonej w zachodniej części Niemiec Hesji Kai Klose poinformował na Twitterze, że istnieje „wysokie prawdopodobieństwo”, że podróżny wracający z RPA może być zakażony nowym wariantem koronawirusa. Z kolei w Czechach jedno z laboratoriów sprawdza, czy Omikron nie pojawił się w tym kraju.

Osoba zakażona, która wróciła z RPA do Niemiec, przebywa w izolacji domowej. Stwierdzono u niej „kilka mutacji typowych dla Omikronu”, ale wciąż jeszcze nie zakończono pełnego sekwencjonowania materiału badawczego.

„Proszę chronić siebie i swoich bliźnich”, zaapelował Kai Klose z Hesji. „Każdy, kto w ciągu ostatniego tygodnia wrócił do Niemiec z południowej Afryki, powinien ograniczyć kontakty i poddać się badaniom”.

Możliwość pojawienia się w Czechach nowego wariantu koronawirusa Omikron sprawdza jedno z laboratoriów. „Według posiadanych przez nas informacji, osoba, o której mowa, stwierdziła, że przed powrotem do Republiki Czeskiej była w Namibii”, ujawniła rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia Sztiepanka Czechova w rozmowie z agencją CTK.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!