fot. Twitter | Tadeusz Giczan

Rosjanie – w swojej niemocy – zdecydowali się na niesamowicie podły krok w stronę… Polski. Jak informuje niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan – przed Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu pojawił się ciężki sprzęt. Giczan twierdzi, że Rosjanie grożą kompletnym zdemolowaniem cmentarza, na którym spoczywa ponad 4000 polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

„Smoleńscy urzędnicy i lokalni działacze przywieźli ciężki sprzęt na polski cmentarz wojskowy w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na ‘wyburzenie sowieckich pomników w Polsce’” – napisał na Twitterze Giczan.

Na nagraniu widać co najmniej trzy ciężkie ładowarki/koparko-ładowarki i sznur samochodów ciężarowych, które zmierzają rzekomo w stronę polskiego cmentarza w Katyniu.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, a dokładnie w Gniezdowie, powstał z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich w latach 1999-2000. Na cmentarzu spoczywa 4421 oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD.

Rosyjskie bomby spadły na polski cmentarz w Charkowie

To nie pierwszy raz, kiedy wojska rosyjskie bezczeszczą miejsce spoczynku polskich żołnierzy. 23 marca na cmentarz wojenny – na którym zostali pochowani oficerowie polskiego wojska – spadła rosyjska bomba.

„Na cmentarzu widać ślady po wybuchach, pociski trafiły w tabliczki z nazwiskami polskich oficerów zamordowanych przez NKWD” – informował obecny na miejscu dziennikarz PAP. Potwierdzały to fotografie z miejsca zdarzenia.

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach wzniesiono w latach 1999-2000. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r. – podało RMF 24. W lesie pod Charkowem – w pobliżu sanatorium NKWD – w 1940 r. grzebano przywożone ciężarówkami zwłoki polskich oficerów, mordowanych w piwnicach gmachu NKWD w Charkowie. Pierwszy transport wyruszył ze Starobielska do Charkowa w nocy 5/6 kwietnia 1940 r.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę