policja
Pixabay.com

Nadal nie ustalono przyczyny katastrofy ekologicznej, która zabija faunę w Odrze. Wszystko wskazuje na to, że to nie rtęć, która miała być winowajcą zatrucia. Wobec braku postępów w śledztwie policja wyznaczyła wysoką nagrodę za wskazanie sprawcy, który dopuścił do skażenia rzeki – podaje portal „300Gospodarka”.

O katastrofie ekologicznej w Odrze głośno zrobiło się zaledwie kilka dni temu, ale martwe ryby są znajdywane tam już od ponad dwóch tygodni. Jak mówił w sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki – zatrucie Odry zostało najprawdopodobniej spowodowane przez działania człowieka.

„Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa. Według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu jakichś szkodliwych substancji. Uzgodniłem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji i z policją, że będzie specjalna nagroda, żeby jak najszybciej dojść do tego, kto jest sprawcą” – powiedział szef rządu.

Wciąż nie jest jednak znana przyczyna katastrofy. Śledztwo policji i prokuratury niejako wyprzedza badania nad właściwą przyczyną zatrucia. Według wiceministra klimatu Jacka Ozdoby wcześniejsze informacje o tym, iż powodem katastrofy jest rtęć nie potwierdziły się. Zarówno badania polskiej, jak i niemieckiej strony, zaprzeczają, jakoby przyczyną zamieszania był ten pierwiastek.

„Do Ministerstwa Klimatu z Republiki Federalnej Niemiec oficjalnie wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi. Zarówno co do zawartości rtęci, wykluczono ją zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej” – mówił Jacek Ozdoba.

Policja oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy zatrucia Odry. Komendant wyznaczył nagrodę w wysokości 1 000 000 złotych!

W sobotę na oficjalnych profilach polskiej policji w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o wyznaczeniu nagrody za wskazanie sprawcy zatrucia Odry. Tym samym potwierdziły się słowa wiceministra MSWiA Macieja Wąsika, który mówił, że nagroda będzie wynosiła 1 000 000 złotych. Taką kwotę za pomoc w schwytaniu sprawcy zaoferował komendant główny policji.

„Komendant Główny @PolskaPolicja gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł (1000000 zł) za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców!” – czytamy na koncie policji na Twitterze.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!