Ile kosztuje wizyta Bidena w Polsce
Fot. Facebook.com/WhiteHouse

Wizyta Joe Bidena w Polsce to niewątpliwy prestiż dla naszego kraju – tym bardziej, że to już druga delegacja prezydenta w Polsce, w przeciągu jednego roku. Po ostatniej wizycie w marcu 2022 roku, prezydent USA zawitał do Polski na dwa dni w miniony wtorek. Prestiż wiąże się jednak z reguły z dużymi kosztami. „Polsat News” oraz „Business Insider” ujawniają, ile będzie kosztować Polaków wizyta przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Koszty delegacji zagranicznych amerykańskich prezydentów każdorazowo idą w miliony. To tyczy się również wizyty Joe Bidena w Polsce. Sama podróż tzw. „latającego Białego Domu” – czyli Air Force One – do Polski to koszt rzędu 1,3 mln dolarów amerykańskich. To jednak nie wszystko, gdyż pamiętajmy, że przywódcy mocarstwa towarzyszy też wielka świta. Przed przylotem amerykańskiego prezydenta w Polsce wylądował samolot transportowy amerykańskich sił powietrznych, który przetransportował do naszego kraju pojazdy Secret Service (odpowiednik SOP) oraz dwie prezydenckie limuzyny – tzw. „Bestie”, czyli Cadillac One. Do tego dochodzie jeszcze zabezpieczenie bezpieczeństwa prezydenta, biorąc pod uwagę w zasadzie całe terytorium Polski. W kraju przyfrontowym – jakim niewątpliwie stała się ostatnio Polska – konieczne jest zachowanie szczególnych środków ochrony. W związku z wizytą prezydenta nad województwami graniczącymi z Ukrainą latały aż trzy samoloty AWACS.

Podróż Joe Bidena do Polski mogła kosztować miliony dolarów. Jaką część pokrywają Polacy?

Dwudniowa wizyta prezydenta USA wiąże się oczywiście także z zapewnieniem zakwaterowania, którego koszty ustalił „Fakt”.

„Fakt” ustalił, że prezydent Joe Biden ze względu na remont w apartamencie prezydenckim zatrzymał się w jednym z apartamentów wiceprezydenckich w Hotelu Marriott. Jedna doba w takim apartamencie kosztuje od 6,5 tys. zł i może osiągnąć cenę 8,5 tys. zł – podaje Polsat News.

W sumie cała podróż mogła kosztować nawet kilkanaście milionów dolarów. Nie wiadomo dokładnie ile zapłacono za tę konkretną, jednak – dla porównania – podróż prezydenta Billa Clintona do Chile kosztowała ok. 16 mln w amerykańskiej walucie.

Ile z całości kosztów wizyty Bidena w Polsce pokrywają sami Polacy? To w większości koszty zapewnienia bezpieczeństwa.

„Zaangażowany jest pion wspomagający i logistyczny polskiej policji. Trzeba zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie skierowanych do służby policjantów, a także obsługę całodobową specjalistycznego sprzętu, na wypadek jakiejkolwiek awarii” – wyjaśnił  insp. Mariusz Ciara w rozmowie z „Business Insiderem”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę