Reuters: Ranni zostaną ewakuowani z Mariupola. Jest zgoda Kremla
fot. Полк „Азов” | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Doszło do przełomu w oblężonych zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu? Agencja prasowa Reuters poinformowała, że w hucie doszło do czasowego zawieszenia broni, powołując się na informacje z rosyjskiego MON. Ma tam rzekomo trwać akcja ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy. Informacji tych nie potwierdza jednak strona ukraińska.

Od kilku tygodni trwa nieprzerwanie walka w Mariupolu. Obrońcy miasta – ukraińska piechota morska oraz ochotniczy pułk „Azow” – do tej pory bronią ostatniego bastionu Ukrainy w tym regionie, czyli kombinatu Azowstal – potężnych zakładów metalurgicznych.

Według Reutersa – rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w mieście doszło do przełomu. Rosjanie mieli rzekomo porozumieć się z Ukraińcami odnośnie ewakuacji rannych żołnierzy i cywilów z Azowstalu. Ranni mieliby zostać przewiezieni do Nowoazowska – okupowanego przez Rosjan miasta, położonego na terenie obwodu donieckiego.

Rosjanie chcą ponownie uruchomić port w Mariupolu

Jak poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko – Rosjanie usiłują przywrócić działanie infrastruktury portowej w Mariupolu. Dzięki uruchomieniu portu, mogliby zapewnić zabezpieczenie logistyczne dla przebywających tam rosyjskich wojsk. Port mógłby posłużyć Rosjanom także do wywiezienia z Mariupola skradzionego metalu – co nie jest możliwe inną drogą, niż morską.

„Już prawie zakończono rozminowywanie” – zaznaczył. Dodał, że w niedzielę podniesiono z dna przy starym wejściu do portu zatopiony kuter ukraińskiej straży granicznej.

„Ale na razie zatopiona (pogłębiarka) Meotyda z naszą banderą dumnie broni nowego wejścia, które jest kluczowe dla wznowienia przewozów morskich” – napisał Andriuszczenko

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę