Przełomowy moment w Watykanie. Duchowny-gwałciciel skazany na 2,5 roku więzienia

Watykan
Fot. Pixabay.com

Do szokującego zdarzenia doszło w Watykanie. Po raz pierwszy doszło do skazania księdza, który dopuścił się przestępstwa seksualnego na terenie Stolicy Apostolskiej. Duchowny został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności.

REKLAMA

Jak opisuje włoska agencja ANSA, zdarzenie miało miejsce kilkanaście lat temu w proseminarium świętego Piusa X, położonego tuż obok Bazyliki św. Piotra. Duchowny miał wówczas 14 lat i był seminarzystą, który opiekował się młodszymi wychowankami.

Jak dowiedziono, mężczyzna wykorzystywał seksualnie o rok młodszego chłopca – wielokrotnie zmuszał go do obcowania płciowego i podejmowania innych czynności seksualnych. Historia wyszła na jaw dzięki polskiemu seminarzyście, będącym współlokatorem włoskiego duchownego.

REKLAMA

Duchowny-gwałciciel usłyszał wyrok

Zamiast rozwiązań sprawę, Watykan wyrzucił Polaka z seminarium, a prokuratura wszczęła śledztwo dopiero w 2017 roku. W tym czasie duchowny został wyświęcony na księdza, ale rok później został zawieszony w wykonywaniu posługi.

W 2021 roku sąd pierwszej instancji uznał mężczyznę za niewinnego, ale Sąd Apelacyjny zmienił ten wyrok i skazał go na 2,5 roku więzienia. To pierwszy w historii przypadek, gdy duchowny został skazany za przestępstwa seksualne na terenie Stolicy Apostolskiej.

REKLAMA