fot. Lance Cpl. Kirstin Merrimarahajara | Domena Publiczna

Trzy dni temu ONZ opublikowało komunikat, w którym stwierdziło, że Ukraina jest już teraz najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Z kolei „New York Times” donosi o odkryciu ukraińskich saperów, którzy dowiedzieli się, że Rosjanie używają coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie min przeciwpiechotnych. Rosyjscy żołnierze mają używać na Ukrainie min POM-3, które wykrywają ruch człowieka, przechodzącego obok nich. Może to znacznie utrudnić oczyszczanie krajów z takich ładunków wybuchowych.

Miny przeciwpiechotne, używane przez Rosjan, są zabronione przez konwencje międzynarodowe, m.in. dlatego, że trudno oczyścić zaminowane obszary nawet, jeśli wojna się zakończy. Cywile cierpią nawet wiele lat po zakończeniu konfliktu. Niestety – wojska rosyjskie stosują taką broń na dziesiątkach tysięcy kilometrów kwadratowych. Niewykluczone, że głównym celem najeźdźcy jest właśnie ludności cywilna. Co gorsza, podkładane są coraz bardziej śmiercionośne typy min.

Według organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) ukraińscy saperzy znaleźli zaawansowane miny przeciwpiechotne POM-3 w ubiegłym tygodniu w okolicach Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Miny starego typu zwykle wybuchają, gdy ktoś na nie nastąpi lub poruszy przymocowany do nich drut. Czujnik wstrząsów w POM-3 wykrywa natomiast kroki zbliżających się osób i potrafi skutecznie odróżniać je od kroków zwierząt – przekazał „NYT”.

„Może to w przyszłości znacznie utrudnić wysiłki odminowywania kraju” – oceniają organizacje zajmujące się usuwaniem min i niewybuchów.

Ukraina najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Rosjanie używają min przeciwpiechotnych na potęgę.

Ukraińska Prawda zacytowała kilka dni temu dane z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych.

„Jeśli podczas pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 roku zaminowanych zostało około 16 000 kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, to dziś, według wstępnych szacunków, jest to około 80 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy”.

Zaminowanie tak dużej połaci terenu przez wojska rosyjskie czyni Ukrainę – niestety – jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Nie da się określić, czy jest to najwyższy wskaźnik na całym grobie, gdyż miny są zwykle zakamuflowane.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę